Škodí postave aj hlave. Vedci zistili, že pravidelné stravovanie sa vo fast foode poškodzuje mozog

Hranolky. Ilustračná snímka.
Hranolky. Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Whiteaster

Pravidelnou konzumáciou nezdravých jedál neškodíme len svojej postave, ale aj mozgu. Vedci tvrdia, že jedlo z fast foodu môže zanechať neblahé následky na zdraví.

Vyprážané v oleji, a to niekoľko dní v tom istom. Aj takéto je jedlo z fast foodových reťazcov. Jeho vplyv na ľudský organizmus skúmali vedci z univerzity v Chicagu, informuje The Sun.

Zistili, že starý olej, ktorý sa používa na prípravu jedla opakovane, obsahuje vlastnosti poškodzujúce mozog. Pražením prirodzene prenikajú do jedla.

Prečítajte si tiež:

Dedičné následky

Výskum vykonávali na potkanoch. V štúdii boli rozdelené do piatich skupín.

Každej z nich sa podávala štandardná strava alebo doplnená nezahriatym či znovu zohriatym sezamovým či slnečnicovým olejom.

Znovu zohriaté oleje sa použili na simuláciu účinkov opätovne použitého oleja na vyprážanie. Potkany, ktoré konzumovali takýto sezamový alebo slnečnicový olej, mali zvýšený oxidačný stres. Mali aj výrazne poškodené hrubé črevo.

Vykazovali tiež viac príznakov zápalu v pečeni. Ten urýchľuje úpadok kognitívnych funkcií, čo je predstupňom demencie. Vedci uviedli, že zmeny v pečeni znamenali zníženie transportu omega-3 mastnej kyseliny DHA do mozgu. Omega-3 mastné kyseliny sú považované za dôležité pre zdravie mozgu.

Navyše výskum ukázal, že poškodenie mozgu sa prenieslo aj na potomstvo potkanov.

Prečítajte si tiež:

Potrebné ďalšie overenia

Reťazce rýchleho občerstvenia zvyčajne opätovne používajú olej nielen v priebehu jedného dňa, ale tiež niekoľkých dní, dokonca týždňov. Fritovanie jedál je bežné v mnohých kuchyniach na celom svete, v reštauráciách i domácnostiach.

„Podľa našich informácií sme prví, ktorí uvádzajú, že dlhodobé podávanie fritovaného oleja zvyšuje neurodegeneráciu,“ konštatovali autori výskumu.

Vedci dodali, že na overenie účinkov pozorovaných u potkanov sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch.

Výskumníci však uviedli, že by radi preskúmali účinky fritovacích olejov na neurodegeneratívne ochorenia, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Prečítajte si tiež:

Nesprávna strava a mozog

Nie je to prvýkrát, čo sa objavila súvislosť medzi nesprávnou stravou a zhoršujúcim sa zdravím mozgu.

Napríklad spracované potraviny, čipsy a lahôdkové mäso, obsahujúce konzervačné látky, boli spojené s náhlou stratou pamäti u starších ľudí po tom, ako vedci z amerického Inštitútu pre výskum behaviorálnej medicíny na Štátnej univerzite v Ohiu v roku 2021 vykonali testy na laboratórnych potkanoch.

Doktorka Ruth Barrientosová, ktorá sa podieľala na výskume v Ohiu, označila výsledky za alarmujúce. „Konzumácia spracovanej stravy môže spôsobiť výrazné a náhle poruchy pamäti,“ zdôraznila lekárka.

Obezita je epidémiou tejto doby. Spôsobuje viac než 200 ďalších chronických ochorení: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.