Čakanie na odvetu. Napätie na Blízkom východe rastie deň po dni a preniká už aj do Európy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Napätie na Blízkom východe rastie deň po dni a preniká už aj do Európy. Nemecké aerolinky Lufthansa pozastavujú všetky lety do Teheránu. Situácia sa vyostrila po nedávnych útokoch Izraela.

Región začína pripomínať tlakový hrniec bez vypúšťacieho ventilu. Izrael v poslednom údere zabil troch synov vodcu Hamasu a niekoľko ich detí.

Prečítajte si tiež:

Reakcia Iránu 

Pred dvoma týždňami zasa útočil na iránsky konzulát v sýrskom Damasku. Irán sa odvtedy vyhráža ráznou odpoveďou.

Experti sa snažia odhadnúť, aká intenzívna by reakcia Iránu mohla byť.

Možností je mnoho, najpravdepodobnejšie je, že zaútočí na izraelské alebo americké pozície v iných krajinách. Teherán sa totiž priamemu konfliktu s Izraelom či USA dlhodobo snaží vyhýbať.

„Pripravujeme sa aj na výzvy v iných oblastiach. Dohodli sme si jednoduché pravidlo. Ktokoľvek nám ublíži, ublížime mu tiež,“ vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Prečítajte si tiež:

Stanovisko USA a Rusko

Rusko, blízky spojenec Iránu, izraelské útoky odsúdil, no inak vyzýva na pokoj.

„Teraz je mimoriadne dôležité, aby sa každý ovládal. Aby sme sa nedostali k úplnej destabilizácii regiónu, ktorý je už aj tak veľmi nepredvídateľný,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Americký prezident Joe Biden vyhlásil, že v prípade iránskeho útoku má Izrael plnú podporu Spojených štátov. Zároveň však ťaženie izraelskej armády v Pásme Gazy stále hlasnejšie kritizuje a na Tel Aviv tlačí, aby pristúpil na prímerie s Hamasom.

„Nový návrh je na stole. Teraz je na rade Hamas, rukojemníkov potrebujeme dostať domov. Takisto však potrebujeme šesťtýždňové prímerie. Musíme tiež navýšiť dodávky humanitárnej pomoci, uvidíme, či Netanjahu dodrží sľuby, ktoré mi dal,“ povedal Biden.

Zdá sa, že humanitárna pomoc sa rozbieha a postupne by malo do Pásma Gazy prichádzať 500 kamiónov denne. Izrael sa medzitým pripravuje na finálnu operáciu v Rafahu, kam pred bojmi ušlo 1,5 milióna ľudí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.