FBI sa po masakri v Rusku obáva možného koordinovaného útoku v USA

FBI sa po masakri v Rusku obáva možného koordinovaného útoku v USA

K útoku v Rusku sa prihlásila afganská odnož obávanej teroristickej skupiny Islamský štát.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) sa obáva koordinovaného teroristického útoku v USA – podobného ako bol ten, ktorý v marci viedol k smrti desiatok ľudí v koncertnej sále Crocus City Hall neďaleko Moskvy.

V noci na piatok o tom informovala agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na prejav riaditeľa FBI Christophera Wraya na vypočutí v rozpočtovom výbore Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.

Hrozby pre verejnú a národnú bezpečnosť

Wray podotkol, že počas celej svojej kariéry v oblasti presadzovania práva ešte nezaznamenal také obdobie ako teraz - keď sa naraz objavuje toľko hrozieb pre verejnú a národnú bezpečnosť.

Prečítajte si tiež:

Vojna medzi Izraelom a Hamasom​

Reuters pripomenul, že v čase týchto obáv, ktoré sa zintenzívnili v kontexte vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas, sa americkí predstavitelia už dlho obávajú útoku jednotlivca alebo malej skupiny.

Vo svojom prejave Wray hovoril aj o rastúcich obavách z útoku podobného tomu v Crocus City Hall, ku ktorému sa prihlásila afganská odnož obávanej teroristickej skupiny Islamský štát.

Rozpočet FBI

Wray sa snažil poslancov presvedčiť, aby zvýšili financovanie FBI, hoci v Kongrese bude pravdepodobne čeliť silnému odporu zo strany republikánov.

Reuters vysvetlil, že FBI sa stala hlavným cieľom útokov republikánskeho exprezidenta Donalda Trumpa a jeho spojencov: Trump tvrdí, že FBI sa naňho nespravodlivo zameral a zároveň sa nezaoberal jeho politickými nepriateľmi. Vyzval preto Kongres, aby znížil financovanie FBI.

Prečítajte si tiež:

Wray, ktorý bol do funkcie vymenovaný Trumpom v roku 2017, požiadal zákonodarcov, aby pomohli dostať rozpočet FBI na obvyklú úroveň. Pripomenul, že rozpočet na fiškálny rok 2024 klesol o 500 miliónov dolárov.

Naliehal tiež na zákonodarcov, aby obnovili americký program sledovania, ktorého platnosť vyprší tento mesiac, a označil ho za nevyhnutný nástroj proti protivníkom USA.

Čiastočné prepracovanie tohto programu bolo v stredu zablokované v Snemovni pre obavy kongresmanov z oboch hlavných politických strán, že nezašiel dostatočne ďaleko pri obmedzovaní kontrolných právomocí vlády.

Wray však upozornil, že "je to rozhodujúce pre bezpečnosť nášho národa a my sme v kríze".

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 23. 3. 2024 o teroristickom útoku v Moskve:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.