Nemusia fungovať. Tieto rady pre lepší spánok môžu byť zavádzajúce a dokonca neúčinné

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Lysenko Andrii

Spánok je dôležitou súčasťou života každého jedného z nás. Všetci sme už určite počuli množstvo rád, ako lepšie zaspať či ako si dopriať kvalitnejší odpočinok. Niektoré z týchto rád však môžu byť zavádzajúce, dokonca nefunkčné.

O radách, ktoré nemusia byť efektívne, informoval portál HuffPost

Modré svetlo sťažuje uspávanie

Skutočným problémom spánku nemá byť modré svetlo samotné. „Niekoľko štúdií preukázalo, že modré svetlo má na spánok minimálny vplyv. Omnoho znepokojivejšie ale je, koľko aktivity na týchto zariadeniach vykonávame,“ hovorí psychologička a spánková poradkyňa Theresa Schnorbachová.

Poradca v oblasti zdravého spánku Dan Gartenberg dodáva, že na náš nočný odpočinok má omnoho horší dosah stres než svetlo. A tak ani samotné trávenie času pred obrazovkou nemusí byť škodlivé, práve naopak. Ak si napríklad čítame e-knihu alebo počúvame upokojujúcu hudbu, môže nám to aj prospieť.

Prečítajte si tiež:

Driemanie

Zdriemnuť si počas dňa môže byť prospešné, no taktiež škodlivé. „Je dôležité vybrať si správny čas,“ povedala Schnorbachová.

Najlepšie je dať si šlofíka medzi 14.00 a 16.00 hodinou. Vtedy ľudia najčastejšie cítia pokles energie. Rozsah sa však môže mierne líšiť.

Odborníčka navyše odporúča, aby zdriemnutie trvalo 20 minút, prípadne menej. Vtedy je omnoho menšie riziko, že sa zobudíte grogy.

Dan Gartenberg dodáva, že ak trpíte spánkovou depriváciou, pri jej miernejších prejavoch môže byť dĺžka zdriemnutia 20 až 30 minút, pri vážnych ťažkostiach až 60 či 120 minút.

Prečítajte si tiež:

Spánková hygiena

Nastavenie dobrých podmienok, ako je zatemnenie spálne, príjemná teplota či pohodlná posteľ môžu spánku pomôcť, no na liečbu nespavosti nie sú postačujúce.

„U niektorých ľudí zameranie sa na spánkovú hygienu v skutočnosti nespavosť zhoršuje. Napríklad, keď si uvedomíte, že robíte množstvo relaxačných cvičení za sebou a ste frustrovaní tým, že sa aj tak nemôžete uvoľniť, namiesto relaxácie prídete do ešte bdelejšieho stavu,“ povedala odborníčka na spánok Holly Millingová.

Cvičenie pred spaním

Cvičenie vo všeobecnosti dobrému spánku prospieva. Je však rozšírený názor, že by sme nemali cvičiť tesne pred spaním, inak to môže byť kontraproduktívne.

„Večerné cvičenie môže v skutočnosti pomôcť zladiť naše vnútorné hodiny s plánom spánku a poskytnúť nám lepší odpočinok vďaka poklesu telesnej teploty po tréningu, čo preukázateľne uľahčuje spánok,“ povedala Schnorbachová.

Prečítajte si tiež:

Biely šum

Biely, zelený či hnedý šum niektorí používajú ako prostriedok uvoľnenia sa, čo vedie k lepšiemu spánku. Podľa Holly Milliganovej  však neexistuje žiaden vedecký dôkaz, ktorý by účinky šumu na náš spánok potvrdzoval.

Poukázala naopak na výskum, ktorý odhalil, že „dôkazy potvrdzujúce, že šum zlepšuje spánok, boli veľmi slabé, čo je v skutočnosti s rozporom s jeho používaním“.

Ak vám ale pomáha, neprestávajte s tým, môže ísť o dobrý placebo efekt.

Pozrite sa, čo robiť, ak sa vám ťažko ráno vstáva: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.