V Poľsku začal platiť zákon, ktorý zrušil domáce úlohy na základných školách. Nie každému sa to však páči

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Deti sa tešia, no učitelia i rodičia majú zmiešané pocity. V Poľsku začal platiť zákon, ktorý zrušil domáce úlohy žiakom základných škôl. Má to pomôcť zlepšeniu duševného zdravia detí.

Úvahy o zmenách pravidiel rozdúchal vlani pred parlamentnými voľbami chlapec, ktorý sa na zhromaždení postavil pred teraz už premiéra Donalda Tuska a pred celým publikom povedal, že práva detí sú porušované množstvom úloh, pre ktoré si nemajú kedy oddýchnuť, dokonca ani cez víkend.

Prečítajte si tiež:

Stal sa z neho maskot reformy

„Toto je všeobecný problém poľských škôl, že sa porušujú práva detí. Napríklad právo na odpočinok. Domáce úlohy, ktoré treba robiť cez víkendy, testy v pondelok a máme toľko domácich úloh, že nemáme čas na oddych,“ povedal Maciek Matuszewski.

Z chlapca sa stal národný maskot reformy domácich úloh. Tamojšia vláda tento mesiac naplnila jeho žiadosť a do širokej diskusie o potrebe modernizácie školstva, ktorú vedieme aj na Slovensku, vstúpila tým, že schválila zákon o ich zákaze.

Podľa vyhlášky už učitelia nemajú dávať domáce úlohy prvákom až tretiakom. Od štvrtého ročníka sú nepovinné.

Prečítajte si tiež:

Nie každý je nadšený

Hoci by sa zdalo, že zmena vyvolá nadšenie, nie každému sa páči. Najmä rodičom.

„Veľmi ma to neteší. Takto si aspoň pamätali, čo robili v škole a aj my, rodičia, sme mali väčší prehľad o učive,“ vysvetľuje Magda Kozak.

Jedenásťročná dcéra Ola však oslavuje. Miluje hudbu a kreslenie. Teraz bude mať na tieto koníčky viac času. Doma totiž nebude musieť celé poobedie sedieť nad úlohami.

„Mám radosť, domáce úlohy som nemala rada. Nedávalo mi to zmysel, pretože väčšina spolužiakov si ráno úlohy odpísala od iných alebo našli odpovede na internete,“ hovorí školáčka.

Prečítajte si tiež:

Argumentujú duševným zdravím 

Debaty o správnej forme domácej prípravy na vyučovanie sa vedú po celom svete. Niektoré štúdie ukazujú na malý prínos domácich úloh – nepodporujú vraj kritické myslenie ani kreativitu. Iné však tvrdia, že rozvíjajú študijné návyky.

„Učitelia si vo všeobecnosti myslia, že zmeny prišli príliš unáhlene a málo sa konzultovali. Ale politický imperatív sa musí naplniť,“ konštatoval Slawomir Broniarz, vedúci Zväzu poľských učiteľov.

Poľské ministerstvo školstva zákaz obhajuje výskumom o duševnom zdraví detí, o čom sa v poslednom čase tiež rozširuje povedomie. Z mnohých stresových faktorov, ktorým deti počas školskej dochádzky čelia, sa bremeno domácich úloh dalo najjednoduchšie odstrániť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.