Holandsko prekazilo ruský hackerský útok na organizáciu, ktorá vyšetruje kauzu Skripaľ

Ruskí agenti plánovali hackerský útok v Holandsku
Ruskí agenti plánovali hackerský útok v Holandsku Zdroj: Dutch Governments

Z krajiny vyhostili podozrivých ruských agentov.

Holandské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že tajné služby krajiny prekazili ruský hackerský útok na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a v apríli vyhostilo štyroch dôstojníkov ruskej tajnej služby. Informuje o tom agentúra AP a spravodajská stanica BBC.

Hackerská operácia ruskej vojenskej rozviedky GRU bola zameraná na OPCW, ktorá sídli v Haagu. Táto organizácia vyšetruje chemický útok na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii, ako aj údajné chemické útoky v Sýrii, pripomína BBC.

Štyria podozriví boli vyhostení už 13. apríla, teda v deň pripravovaného útoku. Disponovali diplomatickými pasmi a bol medzi nimi aj počítačový expert. Podľa holandských predstaviteľov si prenajali auto a skúmali možnosti podniknutia hackerského útoku na OPCW.

Rusko popiera, že by v Spojenom kráľovstve podniklo chemický útok. Holandskí predstavitelia uviedli, že sprisahanie bolo odhalené v súčinnosti s Britániou a Spojenými štátmi.

Rusko vinu odmieta

Rusko v stredu odmietlo obvinenia, že je za sériou kybernetických útokov vo svete, ktoré voči nej vzniesli Británia a Austrália.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová tieto tvrdenia vo štvrtok na brífingu v Moskve označila za "veľké fantazírovanie".

AMSTERDAM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti