Zomrel známy taliansky módny návrhár Roberto Cavalli. Miloval potlače so zvieracími motívmi

Roberto Cavalli
Roberto Cavalli Zdroj: Profimedia

Vo veku 83 rokov zomrel v piatok taliansky módny návrhár Roberto Cavalli. Podľa miestnych médií skonal po dlhej chorobe vo svojom dome vo Florencii, informuje TASR podľa tlačovej agentúry AFP.

Jeho záľuba v potlačiach so zvieracími motívmi z neho na desaťročia urobila obľúbenca medzinárodnej smotánky.

Prečítajte si tiež:

Úspech vystriedalo obdobie sucha

Cavalliho modely, ktoré sa prvýkrát objavili v 70. rokoch na hviezdach ako Sophia Lorenová a Brigitte Bardotová - obnažujúce pokožku a pútajúce pozornosť - si aj po rokoch obľúbili ďalšie generácie celebrít, od Kim Kardashianovej po Jennifer Lopezovú.

Cavalli však prešiel aj problémami vrátane "obdobia sucha" v 80. rokoch, keď sa na mólach presadil minimalizmus, a jeho priliehavé, pernaté kreácie začali pôsobiť nevhodne.

Roky trvajúci súdny proces v Taliansku pre obvinenia z daňových únikov sa skončil Cavalliho oslobodením, ale po tom, ako jeho rovnomenný módny dom začal vykazovať straty, bol v roku 2015 väčšinový podiel predaný súkromnému kapitálu.

Cavalli, známy najmä vďaka použitiu kože s potlačou a elastických, pieskovaných džínsov, vo svojich návrhoch vždy využíval faktor "úžasu".

Prečítajte si tiež:

Patentoval si spôsob potlače kože

Cavalli sa narodil 15. novembra 1940 vo Florencii, hlavnom talianskom centre spracovania kože, a počas štúdií na umeleckej škole začal maľovať na tričká, aby si zarobil.

Inšpiroval sa dizajnom rukavíc, začal pracovať s teľacou kožou a patentoval si nový spôsob potlače kože so vzormi, ktorý čoskoro zaujal francúzskeho výrobcu luxusného tovaru Hermes a už zosnulého návrhára Pierra Cardina.

V 70. rokoch 20. storočia si otvoril obchod vo francúzskom meste Saint-Tropez, kde sa zabávali svetové hviezdy, a v Paríži debutoval so svojou kolekciou.

Jeho módne impérium sa postupne rozšírilo o bytové doplnky, víno, obuv či šperky.

Svoj štýl preniesol aj na ulice; okrem iného navrhol líniu „rýchlej módy" pre švédsky maloobchodný gigant H&M a oblečenie na turné pre americkú speváčku Beyoncé.

Pozrite si aj reportáž o tom, aké zmeny sa navrhujú v súvislosti s priezviskami: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Úmrtie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.