Vysoké teploty v apríli desia aj klimatológov. Upozorňujú, že leto môže byť nevyspytateľné

Teplota na exteriérovom teplomere ukazuje 18,4 stupňa Celzia napoludnie v Bratislave.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Dano Veselský

Počas jarných mesiacov sa teploty šplhajú k rekordom. Výkyvy počasia sú v apríli bežné, no 30 stupňov nie je štandardom. Klimatológovia varujú, že nás cez leto môžu čakať extrémne horúčavy aj silné dažde.

Apríl so sebou priniesol nečakane teplé počasie. V niektorých dňoch na Slovensku teploty dosahovali takmer 30 stupňov.

I keď má po víkende prísť výrazné ochladenie, letné dni v jarných mesiacoch prekvapili aj meteorológov a klimatológov. Varujú, že leto môže byť nevyspytateľné.

Prečítajte si tiež:

Prekvapil aj marec

Pomerne teplý bol aj predošlý mesiac. Meteorologická spoločnosť Copernicus Climate Change Service uviedla, že marec bol desiatym najteplejším mesiacom v celej histórii merania.

Priemerná teplota vzduchu za marec bola viac ako o dva stupne vyššia v porovnaní s priemerom rokov 1991 až 2020. Výrazne nad priemerom boli predovšetkým oblasti strednej a východnej časti Európy.

Neštandardne vysoké teploty môžu naznačovať znepokojujúci trend, obávajú sa meteorológovia. Nejde len o teplotu vzduchu, ale aj o rekordne vysoké teploty oceánov, informuje The Independent.

Prečítajte si tiež:

Extrémne počasie bude bežné

Podľa odborníkov všetko môže nasvedčovať tomu, že počasie bude čoraz viac nevyspytateľné. Ak bude dlhšie intenzívne teplo, môžeme očakávať silnejšie zrážky či vietor.

„Vieme, že čím teplejšia je naša atmosféra, tým extrémnejšie udalosti sa budú diať a budú horšie,“ cituje tn.cz Samanthu Burgess, zástupkyňu riaditeľa spomínanej meteorologickej spoločnosti.

Odborníci sa zhodujú, že klimatické podmienky ovplyvňuje El Nino, ale nepochybne aj ľudská činnosť.

Dodávajú, že pokiaľ bude neustále znečistené ovzdušie, ľudia neprestanú s odlesňovaním a spaľovaním fosílnych palív, extrémne počasie bude bežné.

Teplotné rekordy padli aj vo februári. Pozrite si reportáž z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.