Irán vypálil na Izrael desiatky dronov v troch vlnách. Jeruzalemom sa ozývali výbuchy

Ilustračné foto.
Iránsky dron. Zdroj: Profimedia.

Irán zaútočil na Izrael "bezpilotnými lietadlami", ktoré priletia do niekoľkých hodín.

Irán zaútočil na Izrael "bezpilotnými lietadlami". Prvé z nich asi hodinu po polnoci zasiahli Jeruzalem. Uviedol v sobotu večer hovorca izraelskej armády Daniel Hagari. Krajina sa podľa neho v predstihu "dobre pripravila" na rôzne scenáre. 

"Sústava protivzdušnej obrany je v stave vysokej pohotovosti v rovnakom čase ako lietadlá vzdušných síl a lode námorníctva, ktoré plnia úlohy na ochranu vzdušného priestoru krajiny," dodal Hagari s tým, že armáda monitoruje všetky prichádzajúce drony. 

Drony doleteli do Izraela hodinu po polnoci SELČ

Podľa dvoch nemenovaných izraelských predstaviteľov dorazia iránske bezpilotné lietadlá do izraelského vzdušného priestoru okolo 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ). Izraelský úrad pre letiská medzičasom uviedol, že vzdušný priestor Izraela bude od 00.30 h miestneho času (23.30 h SELČ) uzavretý v súvislosti s iránskym útokom. 

Prečítajte si tiež:

Irán už vypálil druhú a tretiu vlnu desiatok dronov

Agentúra Reuters vo svojej správe citovala na iránsky štát napojené médiá, podľa ktorých Teherán vypálil druhú a tretiu vlnu desiatok dronov zo svojho územia na Izrael. Cieľom je zahltiť protivzdušnú obranu. Dohromady mal Irán vypáliť asi stovku dronov a rakiet.

Nemenované zdroje uviedli, že drony bolo možné vidieť letieť ponad irackú provinciu Sulajmáníja. Irak už vopred uzavrel svoj vzdušný priestor, predtým tak spravilo aj Jordánsko. 

Drony chcú zničiť mimo vzdušného priestoru Izraela

Hagari spresnil, že úlohou izraelských obranných síl je pokúsiť sa zničiť čo najviac prichádzajúcich dronov mimo vzdušného priestoru Izraela. 

"Ak vstúpia do izraelského vzdušného priestoru, budete počuť sirény a poplach všade tam, kde tieto hrozby (drony) vstúpia, a my ich zachytíme," dodal hovorca armády s odkazom k spoluobčanom. 

Neskôr sa objavili správy, že desiatky dronov zničilo jordánske letectvo.

Odveta za útok na konzulát v Damasku

K útoku dochádza po niekoľkých dňoch očakávaní, že Irán sa chystá zaútočiť na Izrael v odvete za nálet z 1. apríla, ktorý v sýrskom hlavnom meste Damask zasiahol budovu susediacu s iránskym veľvyslanectvom, slúžiacu ako konzulát. Pri útoku zahynuli dvaja iránski brigádni generáli a päť ďalších členov vplyvných revolučných gárd. Irán z útoku obvinil Izrael, ten sa k nemu oficiálne nevyjadril.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.