Netanjahu: Akýkoľvek útok nezostane bez odvety

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Irán zaútočil na Izrael bezpilotnými lietadlami. Drony zasiahnu ciele do niekoľkých hodín.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uviedol, že krajina bola na útok pripravená.

„Izrael sa v posledných týždňoch pripravoval na možnosť priameho útoku z Iránu, naša protivzdušná obrana je rozmiestnená, sme pripravení na akýkoľvek scenár, tak pri útoku, ako aj pri obrane," uviedol Netanjahu vo vyhlásení.

Izraelský premiér tiež vyhlásil, že akýkoľvek útok nezostane bez odvety.

Prečítajte si tiež:

​Útok Iránu na Izrael

Irán v sobotu (13. 4.) vypustil na Izrael desiatky bezpilotných lietadiel, dosiahnutie svojich cieľov im potrvá hodiny, uviedla izraelská armáda. Ide o útok, ktorý môže vyvolať veľkú eskaláciu medzi regionálnymi úhlavnými nepriateľmi, pričom USA sa zaviazali podporiť Izrael, uvádza agentúra Reuters.

Biden varoval Irán pred útokom

Americký prezident Joe Biden v piatok (12. 4.) varoval Irán pred útokom na Izrael. 

Podľa dvoch nemenovaných izraelských predstaviteľov dorazia iránske bezpilotné lietadlá do izraelského vzdušného priestoru okolo 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ).

Izraelský úrad pre letiská medzičasom uviedol, že vzdušný priestor Izraela bude od 00.30 h miestneho času (23.30 h SELČ) uzavretý v súvislosti s iránskym útokom.

Izraelská armáda uviedla, že vo všetkých ohrozených oblastiach zaznejú sirény a že jej obrana je pripravená sa s nimi vysporiadať.

Izrael a susedné Jordánsko, ktoré leží medzi Irakom a Izraelom, oznámili, že v sobotu večer uzavreli svoj vzdušný priestor, uvádza Reuters.

Prečítajte si tiež:

​Útok odsúdila aj Británia 

Britský premiér Rishi Sunak uviedol, že jeho krajina dôrazne odsudzuje útoky Iránu na Izrael a označil ich za bezohľadné.

„Tieto údery podnecujú napätie a destabilizujú región. Irán opäť ukázal, že má v úmysle zasiať chaos na vlastnom dvore,“ uviedol Sunak vo vyhlásení.

„Spojené kráľovstvo sa bude naďalej zasadzovať za bezpečnosť Izraela a všetkých našich regionálnych partnerov vrátane Jordánska a Iraku.“

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.