Bolesti kĺbov môže spôsobiť aj strava, tvrdia lekári. Niektorým potravinám by ste sa mali vyhnúť

klobása
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Niektoré druhy artritídy sú spôsobené zápalom. Nesprávna strava ho môže podporiť, čo urýchľuje progresiu ochorenia. Lekári vysvetlili, ktorým jedlám by ste sa mali vyhnúť.

Bolesti kĺbov môžu potrápiť kohokoľvek, nielen staršie generácie. Príčinou je často práve artritída, známa aj ako zápal kĺbov.

Centrum pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) uvádza, že existuje viac ako 100 druhov artritídy. Príznaky sa od seba môžu odlišovať, no zvyčajne zahŕňajú najmä bolesť a stuhnutosť kĺbov či okolitých tkanív.

Prečítajte si tiež:

Typy artritídy

Najčastejšou formou je osteoartritída. Jej riziko sa vekom zvyšuje a príčinami môže byť genetika, obezita, ale predovšetkým nadmerné preťaženie kĺbov alebo zranenie.

Častá je aj reumatoidná artritída. CDC ju definuje ako autoimunitné zápalové ochorenie, čo znamená, že váš imunitný systém omylom napadne zdravé bunky vo vašom tele a spôsobí zápal. Reuma zvyčajne napáda viacero kĺbov naraz, predovšetkým kolená a zápästia.

Bolestivým druhom je aj dnavá artritída. Taktiež ide o zápalovú formu, ktorá postihuje jeden kĺb naraz, napríklad kĺb palca na nohe. Bolesť sa postupne zhoršuje.

Spôsobuje ju nadmerná hladina kyseliny močovej v tele. Keď jej je veľa, jej kryštály sa môžu hromadiť v kĺboch, tekutinách a v tkanive.

Medzi jej prvé príznaky patrí bolesť v menších kĺboch, ako sú prsty na rukách a nohách. Postupom času prechádza do väčších kĺbov, ako sú členky, kolená, bedrá a ramená.

„Rozpoznanie skorých príznakov artritídy je kľúčové pre včasnú intervenciu a liečbu. Tieto príznaky môžu zahŕňať pretrvávajúcu bolesť kĺbov, stuhnutosť, citlivosť, opuch a znížený rozsah pohybu,“ povedal pre portál HuffPost doktor Francisco Contreras.

Viacero lekárov sa pre portál zhodlo, že zmena stravy môže pomôcť práve pri reumatoidnej a dnavej artritíde, pretože ich spôsobuje zápal. Ak znížite príjem potravín, ktoré ho v tele podporujú, mala by ustúpiť aj bolesť.

Prečítajte si tiež:

Ultra-spracované potraviny

Sladené nápoje, polotovary, balené pečivo, sladké a slané pochutiny – to sú potraviny, ktoré ľudia jedia denne. Prešli zásadným mechanickým či chemickým spracovaním a obsahujú množstvo aditív.

Contreras vysvetlil, že práve tieto potraviny môžu podporiť v tele zápal, a teda aj bolesť kĺbov. Okrem toho obsahujú nadbytok cukru, ktorý podľa výskumu môže urýchliť progresiu reumy. Ešte však nie sú známe konkrétne mechanizmy.

Podobne to je aj pri konzervovanom alebo spracovanom mäse, ako sú napríklad párky a klobásy, ktoré Ministerstvo zdravotníctva SR taktiež zaradilo medzi ultra-spracované potraviny a ich konzumáciu odporúča minimalizovať.

Obsahujú dusičitany, ktoré podobne ako cukor môžu vyvolať v tele zápalovú reakciu, ktorá vedie aj k bolestiam kĺbov.

Prečítajte si tiež:

Vyprážané jedlo a lepok

Zápalové reakcie môže spôsobiť aj nadmerná konzumácia vyprážaného jedla. Či už ide o hranolky, rezne alebo karfiol, ak trpíte jednou zo spomínaných artritíd, mali by ste ich v jedálničku obmedziť. Dôvodom je olej.

V niektorých prípadoch môže pomôcť aj vyradenie lepku. Ide väčšinou o jedincov, ktorí sú naň citliví. V opačnom prípade jeho vyradenie pravdepodobne nič nezmení.

Prečítajte si tiež:

Alkohol

V neposlednom rade by ľudia, ktorí trpia artritídou, mali vyradiť alkohol. Reumatologička z Intermountain Health v Las Vegas Sonya Mehta pre HuffPost povedala, že môže zhoršiť artritídu spôsobenú zápalom z niekoľkých dôvodov.

Podľa jej slov rozklad alkoholu vytvára zápalové zlúčeniny, a teda spôsobuje zápalovú reakciu, ktorá potom môže vyvolať symptómy.

Alkohol môže tiež znížiť produkciu protizápalových baktérií v čreve a zároveň zvýšiť produkciu prozápalových baktérií. Takáto nerovnováha môže prispieť k spusteniu reumatoidnej artritídy.

Všetky vymenované druhy potravín a alkohol môžu v nadmernom množstve prispievať aj k nadváhe, ktorá nie je pre zdravie kĺbov prospešná. Je preto všeobecne známe, že ak trpíte artritídou, mali by ste sa snažiť udržať si váhu pod kontrolou.

Vedci začínajú riešiť fenomén ultra-spracovaných potravín. Viac v reportáži z archívu: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.