Jediná zmena v jedálničku dokáže ovplyvniť život. Vedci hovoria, ktoré tri ryby môžu zachrániť státisíce ľudí

Sardinky
Sardinky Zdroj: Shutterstock/Civil

Ak ľudia vymenia konzumáciu červeného mäsa za malé ryby, akými sú sardely, sardinky či slede, môže sa tak do roku 2050 na svete zachrániť až 750-tisíc životov. S týmto konštatovaním prišli výskumníci.

Vedci podľa britského The Guardian tvrdia, že výmena červeného mäsa za malé ryby by mohla znížiť výskyt zdravotných problémov u ľudí, a navyše tiež prispieť k riešeniu klimatickej krízy.

S týmto konštatovaním prišiel tím japonských a austrálskych výskumníkov, ktorí vykonali najväčšiu analýzu svojho druhu, ktorá zahŕňa údaje z viac ako 130 krajín.

Prečítajte si tiež:

Malé ryby, veľký dopad 

Zo štúdie vyplýva, že iba vo Veľkej Británii by obmedzenie konzumácie červeného mäsa o osem percent a zároveň jeho nahradenie malými rybami, mohlo do roku 2050 zabrániť desiatim percentám úmrtí na srdcové choroby.

Prínos tejto zmeny by však bol omnoho citeľnejší inde, a to v chudobných krajinách.

Chronické choroby v roku 2019 spôsobili až 70 percent všetkých úmrtí vo svete. Takmer polovicu z nich mali na svedomí srdcové choroby, rakovina hrubého čreva, cukrovka a mozgová mŕtvica.

Ak ľudia červené mäso nahradia malými rybami, mohlo by to významne znížiť množstvo chorôb, ktoré súvisia aj s nezdravým životným štýlom.

Tieto malé ryby, ktoré sú tiež známe ako kŕmne, sú bohaté na živiny a majú nízku uhlíkovú stopu.

Ľudia však skonzumujú iba 26 percent toho, čo rybári vylovia. To nestačí na to, aby nimi ľudia úplne nahradili červené mäso, priznávajú výskumníci. Zo zvyšných 70 percent robia napríklad rybiu múčku a rybí olej, ktoré sa neskôr používajú aj na kŕmenie drahších rýb, akými sú losos či pstruh.

Pozrite si aj túto reportáž. Počuli ste už o diéte 30-30-30? Na internete spôsobila ošiaľ a nezatracujú ju ani odborníci:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.