Akými zbraňami útočil Irán a akými sa bránil Izrael? Vysvetľujú dvaja odborníci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V noci na nedeľu sa stalo to, na čo svet s napätím čakal takmer dva týždne. Irán zaútočil na Izrael. Je to vôbec prvý raz v histórii týchto dvoch znepriatelených krajín.

„Boli sme svedkami masového iránskeho útoku kde dohromady 350 rakiet striel plochou dráhou letu a dronov zaútočilo na Izrael. A zatiaľ podľa tých informácií absolútnu väčšinu sa podarilo zlikvidovať predtým než dosiahli svoj cieľ,“ hovorí generál vo výslužbe Pavol Macko. 

„Zjavne išlo skôr o takú politicko-demonštratívnu akciu než o vojenskú akciu, pretože ten útok bol fakticky vopred avizovaný,“ dodáva vojenský odborník Andrej Žiarovský

Na jednej strane tu máme rakety s plochou dráhou letu a balistické rakety. Irán má základ arzenálu v raketách Shahab 2 sovietskeho typu. „Táto vývojová rada má dolet 1500 až 2000 kilometrov. Ešte môžeme uvažovať, že došlo k použitiu rakiet Sulficar. To sú taktické rakety s doletom až 1500 kilometrov na zahltenie protivzdušnej obrany,“ pokračuje Žiarovský.

Prečítajte si tiež:

​Na strane Izraela zase stojí viacvrstvový systém raketovej obrany. Ten sa snaží zostreliť prichádzajúce rakety, zatiaľ čo úloha protivníka je zahltiť systém a vystreliť viac rakiet, než dokážu Izraelčania naraz zostreliť. „Ten izraelský systém protivzdušnej obrany je veľmi sofistikovaný. Bavíme sa o vrstvenej alebo priestorovej obrane,“ vysvetľuje Andrej Žiarovský.

Tá ide od systému Iron Beam, ktorý zneškodňuje strely laserom  skrz najznámejší Iron Dome až po Kela David alebo Davidov Prak s dosahom až 300 kilometrov. „A ešte okrem týchto taktických alebo mobilných protivzdušných systémov boli v permanencii Arrow 2 resp. Arrow 3,“ dopĺňa Žiarovský. 

Prečítajte si tiež:

​„Naviac izraelské stíhačky majú strely vzduch-vzduch, ktorými dokážu zostreľovať nielen drony ale aj strely s plochou dráhou letu a aj podľa tých informácii to všetko bolo použité,“ pridáva Macko. „Na to, aký to bol masový útok, tak tá obrana proti tomu bola mimoriadne úspešná. Irán dostal lekciu, že až taký zraniteľný ten Izrael nie je. Uvidíme, aká bude ďalšia reakcia Iránu,“ uzatvára generál vo výslužbe. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.