Izrael po iránskom útoku opäť otvára školy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Armáda oznámila, že v pondelok sa po celom Izraeli opäť otvoria školy po tom, čo bolo nariadené ich zatvorenie v dôsledku bezprecedentného víkendového leteckého útoku Iránu.

Irán v noci na nedeľu odpálil na izraelské územie viac ako 300 bezpilotných lietadiel a rakiet, z ktorých však väčšinu Izrael a jeho spojenci zachytili. Útok vyvolal obavy z totálnej vojny medzi Izraelom a Iránom. Nevyžiadal si žiadne obete na životoch, 12 ľudí utrpelo zranenia, informuje agentúra AFP.

Otvorili školy

Po "zhodnotení situácie", uviedla armáda v pondelkovom vyhlásení, "bolo rozhodnuté obnoviť vzdelávacie aktivity v celom Izraeli".

„V oblastiach na severných hraniciach (s Libanonom) a v komunitách v blízkosti Pásma Gazy sa s obmedzeniami obnovia vzdelávacie aktivity,“ uvádza sa vo vyhlásení. Na väčšine miest budú takisto budú zrušené aj zákazy veľkých zhromaždení.

Prečítajte si tiež:

​Odveta Iránu

Útok Teheránu bol odvetou za nedávny letecký úder pri ktorom bola zničená budova iránskeho konzulátu v sýrskom hlavnom meste Damask. Útok je všeobecne pripisovaný Izraelu, ktorý sa však k nemu doteraz nevyjadril. Pri nálete zahynulo sedem príslušníkov vplyvných iránskych Islamských revolučných gárd (IRGC) vrátane dvoch brigádnych generálov.

Iránsky veľvyslanec pri OSN Amír Saíd Iravání v nedeľu na pôde Bezpečnostnej rady OSN uviedol, že Teherán "využil svoje právo na sebaobranu". „Bezpečnostná rada zlyhala vo svojej povinnosti udržať medzinárodný mier a bezpečnosť,“ vyhlásil.

Prečítajte si tiež:

Teherán preto podľa neho "nemal inú možnosť", len reagovať, dodal s tým, že jeho krajina "nechce eskaláciu alebo vojnu", bude však odpovedať na každú "hrozbu alebo agresiu".

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.