Bezpečnostný expert varuje cestujúcich. Na letisku by ste si nikdy nemali nabíjať telefón

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/iamtui7

Využívanie nabíjacích staníc je síce pohodlné, no môže byť plné rizík. Bezpečnostný expert určil tri dôvody, pre ktoré by ste ich nikdy nemali využívať.

Popri cestovaní sa batérie našich telefónov môžu vybiť skutočne rýchlo. To môže byť problém, ak v nich máme cestovné lístky, alebo si potrebujeme napríklad pozrieť prípoj. Na tieto účely sú na letiskách často nabíjacie stanice, ktorých používanie však vôbec nemusí byť bezpečné, informuje Unilad.

Prečítajte si tiež:

Problémy s nabíjacími stanicami

Ako ďalej portál píše, pred nabíjacími stanicami varoval v minulosti aj FBI. O rovnakom probléme však hovorí aj Jae Ro zo spoločnosti SIGNAL + POWER, ktorá vyrába adaptéry do zásuvky. Varuje, že pohodlie spojené s používaním týchto nabíjacích staníc môže znamenať obrovské bezpečnostné riziko. 

„S týmito portmi sa dá manipulovať, a potom môžu do vášho zariadenia nainštalovať škodlivý softvér (malvér),“ povedal Jae Ro pre DailyMail s tým, že tento malvér môže na človeka nepozorovane číhať a potichu kradnúť citlivé informácie, ako sú heslá a bankové údaje. 

Problémom môže byť aj ďalšia technika, ktorá sa nazýva „juice jacking“. Tento softvér dokáže zablokovať váš smartfón, alebo z neho dokonca exportovať všetky osobné údaje a heslá priamo páchateľovi. 

No a do tretice môže nabíjanie telefónov v takýchto zariadeniach viesť k neúmyselnému odhaleniu údajov.

„Nabíjacie stanice môžu prenášať energiu aj údaje. Zatiaľ čo telefóny vyzývajú používateľov, aby si zvolili medzi režimami 'len nabíjanie' a 'prenos súborov', pri nabíjacích staniciach sa táto ochrana často obchádza. V dôsledku toho môže byť vaše zariadenie zraniteľné voči zachyteniu alebo zneužitiu údajov. Tieto ukradnuté údaje sa môžu neskôr použiť na krádež identity alebo predať na dark webe,“ uzavrel Jae Ro. 

Pozrite si archívnu reportáž o nabíjačkách s rovnakou koncovkou.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.