Sudcovia po vynesení rozsudku smrti často lámu pero. Viete, prečo to robia?

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: shutterstock/Gorodenkoff

História toho, že sudcovia po vynesení rozsudku smrti lámu svoje perá, sa datuje od začiatku 17. do polovice 18. storočia. Existuje na to niekoľko dôvodov.

Aj keď sa u nás trest smrti už roky nevykonáva, stále existuje mnoho krajín, kde majú dodnes možnosť potrestať vinníka aj takto. Možno ste si preto aj vy v médiách všimli, že mnoho sudcov po vynesení rozsudku smrti zlomí pero. 

Portál Unilad informuje, že táto tradícia siaha do obdobia od začiatku 16. storočia po polovicu 18. storočia. Teda do obdobia, ktoré je známe ako Mughalská ríša v Indii. Práve mughalský cisár začal s touto praxou, čo si neskôr osvojili britskí sudcovia v koloniálnej Indii. 

Prečítajte si tiež:

Dôvody

Existuje niekoľko konkrétnych symbolických dôvodov, pre ktoré sudcovia majú tendenciu ničiť perá, keď práve vyniesli rozsudok smrti

Prvým je zlomenie pera, ktoré má predstavovať prísnosť rozsudku, no i „ťažké srdce“ sudcu v dôsledku obrovskej zodpovednosti a emocionálnej záťaže spojenej s rozhodovaním o niekoho osude. 

Druhým je fakt, že odlomením hrotu z pera sa už nedá použiť na písanie, čo má symbolizovať konečnosť rozsudku smrti a aj to, že sudca sa už nemôže rozhodnúť tento rozsudok zmeniť.

Tretím dôvodom je to, že pero po zlomení už neplní svoj účel, čo má symbolizovať, aký vzácny je rozsudok smrti. Zároveň však aj to, že ak bolo pero použité na to, aby niekoho pripravilo o život, už by sa nikdy nemalo používať na iné účely. 

Pozrite si archívnu reportáž o prvej poprave dusíkom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.