Trojica rybárov stroskotala na opustenom ostrove. Pátranie napokon malo nečakanú pointu

Trojica rybárov stroskotala na opustenom ostrove. Pátranie napokon malo nečakanú pointu
Ilustračná snímka ostrova. Zdroj: Shutterstock.com/Russ Heinl

Muži na malom ostrove uviazli ešte na konci marca.

Americká pobrežná stráž v spolupráci s námorníctvom zachránila trojicu stroskotancov, ktorí viac než týždeň prežívali na malom ostrove v Mikronézii.

Záchranné zložky si ľudí všimli vďaka nápisu z palmových listov. Záchranná misia potom dostala nečakanú pointu. Jeden z členov zistil, že pomáha vlastným príbuzným.

Na konci marca sa trojica mužov vydala na loďke v Mikronézii rybárčiť. Neďaleko ostrova Pikelot sa však ich plavba zmenila v horor. Píše o tom CNN.

Vysoké vlny totiž poškodili motor lode a posádka stroskotala. Naviac sa jej vybila vysielačka. Malý ostrov, ďaleko od civilizácie, sa stal na viac než týždeň ich domovom.

Prečítajte si tiež:

Jedli kokosy a čakali

Námorníci si však zachovali chladnú hlavu. Našli zdroj pitnej vody a z palmových listov na pláži napísali nápis „pomoc“. Potom čakali na záchranu a jedli kokosy.

Pár dní potom spustili Spojené štáty americké záchrannú misiu, do pátrania sa zapojilo aj námorníctvo a pobrežná stráž.

Hoci sa pátralo na ploche 267-tisíc štvorcových kilometrov, predsa len sa na trojicu usmialo šťastie. Jedno prieskumné lietadlo skutočne spozorovalo ich prosbu o pomoc.

Záchranné zložky im tak okamžite zhodili zásoby a o deň neskôr aj vysielačku. Stroskotanci uviedli, že sú v dobrom stave, aj keď im podľa NBC dochádzalo jedlo.

Prečítajte si tiež:

Nečakané zistenie

Naplno tak mohli začať s námornou operáciou. Členovia pobrežnej stráže sa k ostrovu dostali 9. apríla. Jedným z prvých záchrancov, ktorí vstúpili na Pikelot, bol Eugene Halishlius.

Stroskotanci ihneď vedeli, že je v službách americkej pobrežnej stráže z Mikronézie, naviac hovoril ich jazykom.

Prekvapenie vyvrcholilo vo chvíli, keď nájdená trojica zistila, že Halishlius je ich vzdialený príbuzný. Celý príbeh tak mal nakoniec skutočne filmový „happy end“.

„Svet je bláznivý. Zistil som, že som s nimi príbuzný. Nemohli uveriť, že som u pobrežnej hliadky a snažím sa ich zachrániť,“ povedal Halishlius.

Pozrite si reportáž o tohtoročných dovolenkách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.