Česko desí čierny kašeľ. Za týždeň pribudlo najviac prípadov od začiatku roka

Česko desí čierny kašeľ. Za týždeň pribudlo najviac prípadov od začiatku roka
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Sirikarn Rinruesee

Podľa ministerstva zdravotníctva sa od začiatku roka nechalo proti čiernemu kašľu zaočkovať viac než 45.000 ľudí

Za týždeň v Česku pribudlo 1494 prípadov čierneho kašľa, čo je najvyšší týždenný nárast od začiatku tohto roka. Chorobou sa od januára 2024 nakazilo už viac než 7800 ľudí. V pondelok to uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ).

"Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách, medián veku je 24 rokov a stále klesá. Tento rok ochorelo aj 119 detí do jedného roku veku," uviedla hovorkyňa SZÚ Štěpánka Čechová a dodala, že najviac prípadov ochorenia a najvyššia chorobnosť sú stále vo vekovej skupine 15 – 19 rokov.

Prečítajte si tiež:

Počet zaočkovaných

Najviac prípadov ochorenia hlási podľa SZÚ Juhočeský kraj, v ktorom je dosiaľ 1177 infikovaných. Nasledujú Stredočeský kraj, Vysočina a Praha. Najmenej prípadov je v Karlovarskom kraji, a to 66. Hospitalizáciu podľa Čechovej potrebovalo 2,3 percenta nakazených.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa od začiatku roka nechalo proti čiernemu kašľu zaočkovať viac než 45.000 ľudí, pričom vlani to za celý rok bolo necelých 24.000 osôb.

Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v ČR najsilnejšia za viac ako 60 rokov. S čiernym kašľom tento rok dosiaľ zomreli traja pacienti, išlo o 62-ročného muža, 84-ročnú ženu a mesačné dievčatko. SZÚ pripomenul, že všetci traja mali okrem čierneho kašľa aj ďalšie infekcie.

Už na začiatku apríla sme informovali, že čierny kašeľ je na vzostupe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.