Dokážu priam zázraky. Týchto päť druhov korenín prospieva vášmu mozgu a znižuje riziko niektorých ochorení

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Halil ibrahim mescioglu

Nielen telo, ale aj náš mozog potrebuje, aby sme sa o neho starali správnou stravou. Pomôcť mu môžeme niektorými koreninami. Dokážu s ním urobiť priam zázraky.

Odborníci na zdravie sa podelili o štyri koreniny, ktoré preukázateľne podporujú zdravie vášho mozgu, píše Mirror. Je pravdepodobné, že ich máte doma v kuchyni.

Zázvor

Zázvor pomáha nielen zlepšiť zdravie tráviaceho traktu, ale je tiež silným hráčom pokiaľ ide o zdravie mozgu. Obsahuje stovky fytochemikálií, ktoré ho chránia pred oxidačným stresom.

Práve ten môže urýchliť proces starnutia a považuje sa za jednu z hlavných príčin Alzheimerovej choroby.

Pri príprave jedál sa zázvor hodí do slaných aj sladkých jedál, do kari či duseného mäsa a rovnako do koláča či sušienok.

Zázvor má taktiež zlepšovať kognitívne funkcie a pamäť. Jeho výhodou je tiež ochrana pred poškodením voľnými radikálmi.

Zázvor taktiež zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu, ktorých nízka hladina sa spája s depresiou. Je dobrý nielen v prevencii Alzheimerovej choroby, ale pri prepuknutí tiež pomáha spomaľovať jej postup.

Prečítajte si tiež:

Kurkuma

Kurkuma je korenie bohaté na živiny. Hlavná zložka kurkumín má neuroprotektívne vlastnosti. Toto korenie preto napomáha k zlepšovaniu pamäťových funkcií, tiež schopnosti poznávania. Dvíha aj hladinu rastového hormónu BDNF, ktorého nízka sa spája s Alzheimerovou chorobou.

Trochu kurkumy môžete pridať do kari, duseného mäsa alebo ryžového pokrmu. Hodí sa aj do smoothies a čajov.

Kurkumín má tiež antioxidačné, protizápalové, antimikrobiálne, antiproliferačné a protinádorové účinky a tiež pôsobí dobre proti starnutiu.

Škorica

Korenie plné antioxidantov, ktoré chránia mozog pred poškodením spôsobeným stresom. Škorica zabraňujú hromadeniu bielkovín v mozgu, čo súvisí s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.

Škoricu si môžete nasypať do kávy, primiešať do ranných ovsených vločiek alebo si vychutnať sladkú škoricovú buchtu.

Prečítajte si tiež:

Čierne korenie

Je jedným z najpoužívanejších korenín na svete. Čierne korenie je tiež fantastické pre zdravie mozgu. Jeho hlavná liečivá zložka, piperín, je plná antioxidantov.

Tieto antioxidanty chránia zdravé mozgové bunky pred poškodením. Čierne korenie tiež posilňuje kognitívne funkcie a pamäť tým, že stimuluje chemické cesty do mozgu.

O prichádzajúcom Alzheimerovi by nám v budúcnosti mohlo povedať naše črevo: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.