Bezpečnosť aj splašky. S blížiacimi sa olympiádami v Paríži rastú aj obavy, či pôjde všetko podľa plánu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do olympiády v Paríži zostáva 100 dní, no čím je športový sviatok bližšie, tým väčšie sú obavy z toho, či pôjde všetko podľa plánu. Najväčším problémom je bezpečnostná situácia vo svete, no zďaleka nie je jediným.

Francúzi chystajú veľkolepý otvárací ceremoniál na Seine, v posledných dňoch však silnejú výzvy, aby ho zrušili alebo presunuli inam.

Boja sa, že ani 45-tisíc policajtov, ktorí majú dohliadať na bezpečnosť, nezabránia incidentom, či v horšom prípade veľkému teroristickému útoku. Aj tí najväčší optimisti pripúšťajú, že reálna hrozba tu naozaj je.

Prečítajte si tiež:

Majú viacero plánov

Vo Francúzsku momentálne platí najvyšší stupeň varovania pred terorizmom, čo tiež nebudí najlepší dojem. „V službe bude toľko členov bezpečnostných zložiek ako ešte nikdy,“ povedal Tony Estanguet, šéf organizačného výboru hier.

„Samozrejme, nie sme naivní. Sme realisti. Máme tajné služby, máme svoje zdroje informácií, vieme toho veľa. Ale urobíme všetko preto, aby sme spravili naozaj pekný ceremoniál,“ uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. 

Francúzi majú obavy najmä z islamských teroristov. Mnohí majú v živých spomienkach mimoriadne krvavý útok z roku 2015, keď teroristi zabili v Paríži 130 ľudí a islamisti nedávno útočili aj v Moskve. Hrozbou sú však dlhodobo aj osamelí vlci, ktorí sa vopred nedajú vystopovať.

Organizátori hier už zredukovali počet divákov ceremoniálu zo 600 na 300-tisíc. Tvrdia, že menší dav znamená menšie riziko. No napokon možno budú musieť pristúpiť aj k radikálnejším zmenám.

„Ak to vyhodnotíme tak, že riziko bude veľké, máme stále aj plán B a dokonca aj plán C. Aby som bol úprimný, sme na to nachystaní. Napríklad sa ceremoniál môže uskutočniť len na námestí Trocadero, alebo sa prípadne môže presunúť na národný štadión,“ dodal Macron. 

Prečítajte si tiež:

Znečistená Seina

Starosti však Francúzom robí aj rieka Seina, ktorá má hrať dôležitú úlohu nielen pri otváracom ceremoniáli, ale aj počas hier. Má hostiť tri olympijské i paraolympijské disciplíny. No hoci do jej revitalizácie radnica i vláda investovali milióny eur, rieka je stále znepokojujúco špinavá - jednoducho v nej stále plávajú splašky.

Obsahuje niekoľkonásobne vyššie hodnoty baktérií e-coli, než povoľuje norma. Napríklad triatlonisti by v znečistenej rieke mali plávať jeden a pol kilometra. Aj v tomto prípade už organizátori rátajú s plánom B - preteky chcú prípadne presunúť v rámci olympiády na neskorší dátum.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.