Ako keby sledovali Hviezdne vojny. Muž, ktorý žije so Slovenkou v Izraeli, nám opísal iránske útoky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bolo to ako sledovať Hviezdne vojny. Takto reagujú Izraelčania na víkendový iránsky raketový útok. Kým politici židovského štátu sľubujú odvetu, miestni by už radšej boli za upokojenie už aj tak napätej situácie v ich krajine. Podobne to vidia aj svetoví lídri, ktorí od oboch strán žiadajú urobiť krok späť.

Bilah Sanalláh je Palestínčan, ktorý žije s manželkou pochádzajúcou zo Slovenska a deťmi na severe Izraela. Tvrdí, že strach počas iránskych útokov nemal. Vojna je tam 70 rokov, a tak nie sú preňho podobné udalosti novinkou. Bol by však rád, keby sa to už nadobro skončilo. 

„Bol útok proti Iránu, teraz bol útok proti Izraelu. Kto z toho získal? Iba samé problémy, samé vyhrážanie a nič z toho nie je,“ hovorí. 

Špirála útokov a odviet sa točí aj teraz. Izraelská vláda hovorí o odplate. Kedy a ako by mala vyzerať, nespresnili. Naopak, Irán tvrdí, že na prípadnú reakciu židovského štátu bude opäť reagovať. 

Prečítajte si tiež:

Svet nechce eskaláciu

Svet iránsky útok odsúdil, no lídri odkazujú Izraelu, aby situáciu ešte nezhoršil. „Naliehame na Izrael ako na priateľov, aby premýšľali rozumom a srdcom. Aby boli múdri a zároveň tvrdí. Irán utrpel porážku, pretože útok nebol úspešný. Správny krok je neeskalovať situáciu,“ vyhlásil David Cameron, britský minister zahraničných vecí.

„Nechceme eskaláciu, ale naďalej budeme podporovať obranu Izraela,“ uviedol šéf americkej diplomacie Antony Blinken. 

Irán v domácej televízii podporil úspech svojej operácie obrázkami, ktoré však nie sú z Izraela, ale z požiarov z Čile z februára tohto roka. Reálne škody iránskeho útoku označil Izrael za mierne.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.