Útok nožom v chráme pri Sydney bol teroristický čin, vyhlásila austrálska polícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medzi najmenej štyrmi zranenými, hoci bez ohrozenia života, je okrem prominentného biskupa aj 15-ročný podozrivý, ktorého zadržala polícia. Tínedžera museli na čas držať v chráme, keďže útok vyvolal v miestnej komunite nepokoje.

„Po zvážení všetkých materiálov konštatujem, že išlo o teroristický incident,“ uviedla policajná komisárka Nového Južného Walesu Karen Webbová s tým, že útok považujú za prejav nábožensky motivovaného extrémizmu, informuje agentúra AFP.

Polícia podozrivého poznala

Polícia podľa nej podozrivého poznala, ale nebol vedený na žiadnom zozname potenciálnych teroristov.

Austrálske médiá informovali, že pred Chrámom Dobrého pastiera sa po útoku zhromaždil dav ľudí, pričom niektorí útočili na kostol i na vozidlá zasahujúcej záchrannej služby.

Prečítajte si tiež:

Zranení policajti

Podľa stanice Sky news sa pri potýčkach zranili najmenej dvaja policajti, ktorých tiež previezli do nemocnice. Webbová spresnila, že dav poškodil 20 policajných vozidiel.

Čo sa v chráme stalo

Scéna útoku bola natočená a odvysielaná naživo na youtubovom kanáli asýrskej cirkvi, ktorá práve vysielala svoju bohoslužbu. Na záberoch vidno muža, ktorý sa približuje k oltáru, dvíha pravú ruku a biskupa niekoľkokrát bodne nožom, čo medzi veriacimi vyvolalo paniku a krik. Na pomoc mu pribehlo viacero ľudí. Niekoľko z nich sa pri tom zranilo.

Prečítajte si tiež:

AFP dodala, že sydneyská štvrť Wakeley, kde sa útok odohral, je centrom malej komunity asýrskych kresťanov, z ktorých mnohí utiekli do Austrálie pred prenasledovaním a vojnou v Iraku a Sýrii.

Útok v nákupnom centre

K útoku vo Wakeley došlo len niekoľko dní po tom, čo bolo v nákupnom centre v Sydney zabitých šesť ľudí. Útočníka neskôr zastrelila policajtka. Podľa AFP neexistuje žiadny náznak, že tieto dve udalosti navzájom súvisia.

Pozrite si zábery z 13. 4. 2024 po útoku v austrálskom nákupnom centre:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.