Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z vesmíru

Objekt, ktorý poškodil dom na Floride, pochádzal z vesmíru
Kus vesmírneho odpadu, ktorý padol na dom. Zdroj: X/Alejandro Otero

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok potvrdil, že objekt, ktorý v marci poškodil dom na Floride, pochádzal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Alejandro Otero, majiteľ poškodeného domu v meste Naples na juhozápade amerického štátu Florida, na sociálnej sieti X 8. marca napísal, že na jeho dom sa zrútil podozrivý kovový predmet, prerazil strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach, pričom skoro trafil jeho syna. Pri incidente sa nikto nezranil.

Úlomok zo zariadenia na upevnenie batérií

Pracovníci NASA objekt od neho prevzali pred vyše dvomi týždňami na analýzu. Na základe skúmania určili, že ide o úlomok z podporného zariadenia, ktoré sa používa na upevnenie batérií na nákladnú paletu.

Prečítajte si tiež:

Potvrdili odhady vesmírnych pozorovateľov​

Potvrdili sa tak predošlé odhady vesmírnych pozorovateľov. Tí tvrdili, že k incidentu na Floride došlo v čase a na mieste, ktoré sa presne zhodujú s oficiálnymi predpoveďami atmosférického zhorenia úlomku nákladnej palety so starými batériami, odhodenej z ISS v roku 2021.

Podľa NASA je predmet vyrobený z kovovej zliatiny Inconel, váži 0,7 kilogramu, má výšku desať centimetrov a priemer približne 2,5 centimetra.

Prečítajte si tiež:

NASA prisľúbila, že preskúma, ako trosky prežili úplné zničenie v atmosfére a podľa toho zmodernizuje svoje technické modely.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8. 4. 2024. Z vesmíru rovno do domu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.