Máte pocit, že vám život uteká akosi prirýchlo? Pozrite sa, čo za to môže a ako to zmeniť

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: shutterstock/fizkes

S pribúdajúcim vekom zvyknú mať ľudia pocit, že roky plynú čoraz rýchlejšie. Naše vnímanie času sa starnutím totižto výrazne mení.

Terapeutka Alicea Adito, ktorá pracuje so staršími ľuďmi, pre portál HuffPost uviedla, že jednou z najčastejších tém, ktoré rieši na svojich sedeniach, je pocit, že ľuďom ich život ubehol príliš rýchlo. 

Prečítajte si tiež:

Prečo to tak je

Jedným z dôvodov je, že s pribúdajúcim vekom sa kalendárne jednotky stávajú čoraz menšou časťou nášho celkového života

„Keď máte napríklad 8 rokov, jeden rok predstavuje osminu celého vášho života, pričom keď máte 80 rokov, je to už len 80. časť,“ vysvetľuje profesorka psychológie Ruth Ogdenová, ktorá sa zaoberá časom.

Ako dodáva, práve to prispieva k pocitu, že čas plynie rýchlejšie. Vnímanie času však ovplyvňujú aj naše spomienky. 

„Náš mozog neustále sleduje čas. Keď potrebuje posúdiť dlhé časové úseky, používa počet spomienok vytvorených v týchto obdobiach ako vodítko pre to, koľko trvali,“ dodala Ogdenová. 

V neskoršom veku navyše ľudský mozog vytvára oveľa menej nových spomienok v porovnaní s mladosťou. Všeobecne sa dá povedať aj to, že čím sme starší, tým zažívame menej nových skúseností. Nakoniec môžeme byť aj roky zaseknutí v rutinách, ktoré náš život robia stagnujúcim a nevýrazným.

Prečítajte si tiež:

Kľúč k spomaleniu času

HuffPost ďalej píše, že prežívať „krátky“ život môžeme aj vtedy, keď robíme navonok všetko správne, každý deň sa hýbeme či jeme zdravo. 

Novinár Joshua Foer skonštatoval, že ak strávite život sedením v kancelárii a odovzdávaním papierov, jeden deň vám splýva s ďalším. Preto je podľa neho dôležité pravidelne meniť rutinu, chodiť na dovolenky do exotických krajín a mať čo najviac nových zážitkov, ktoré nám slúžia na ukotvenie spomienok.

„Vytváranie nových spomienok predlžuje psychologický čas a predlžuje naše vnímanie života,“ vyjadril sa Foer. 

Profesorka psychológie k tomu dopĺňa, že venovanie sa novým činnostiam vytvára nové a živé spomienky, ktoré nám utkvejú v pamäti a spôsobujú, že máme pocit pomalšieho plynutia času.

Prečítajte si tiež:

Ako si „obmeniť“ stereotyp

Spôsobov, ako si do každodenného života pridať niečo nové a neznáme, je skutočne veľa. Môže ísť napríklad aj o výlet na vzdialené miesto, no stačí aj jazda z práce domov inou trasou. 

Veľmi efektívne je skúšať nové koníčky - prihlásiť sa na doposiaľ nepoznaný šport či kurz umenia. S tým priamo súvisí aj stretávanie nových ľudí, čo je taktiež skvelý spôsob, ako zmeniť zaužívané stereotypy.

Ak to však myslíte naozaj vážne, vyhraďte si vopred na zmeny dostatok času. V opačnom prípade sa totižto ľahko stane, že sa nových aktivít vzdáte, pretože vás pohltia povinnosti. 

Pomôcť môže aj vytvorenie si zoznamu už vykonaných zmien, ktorý vám pomôže z nich mať väčšiu radosť. 

Pozrite si archívnu reportáž o piatich dôvodoch na zmenu zamestnania. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.