FOTO+VIDEO: V Kodani horela historická budova burzy. V dôsledku plameňov sa zrútila ikonická veža

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V súčasnosti je komplex v rekonštrukcii.

Historickú budovu burzy v centre dánskeho hlavného mesta Kodaň zachvátil v utorok (16. 4.) požiar, následkom čoho sa zrútila jej veža. Bezprostredne nehlásili žiadne zranenia, informuje tlačová agentúra Reuters.

Viac ako sto hasičov​

Požiar vypukol ráno o 7.30 hodine pod medenou strechou budovy, cituje jedného z pracovníkov zásahových služieb agentúra AFP. 

„Je to medená strecha a je prakticky nemožné dostať sa pod ňu. Oheň má tak veľa času, aby naberal na intenzite,“ uviedol pre agentúru Ritzau riaditeľ kodanského hasičského oddelenia Jakob Vedsted Andersen. Dodal, že oheň sa už rozšíril aj do nižších častí budovy.

Na likvidáciu plameňov bolo od rána nasadených cez 130 hasičov. Práce komplikoval fakt, že do niektorých častí budovy ani nemohli vstúpiť, lebo to bolo príliš nebezpečné.

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. V budove sa totiž nachádza veľká zbierka umenia, ktorá zahŕňa i nadrozmerný obraz s názvom „Z kodanskej burzy“ namaľovaný v 19. storočí dánskym maliarom Pederom Severinom Kröyerom. Z budovy pritom šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Polícia uzavrela niekoľko ulíc a okolie budovy, pričom požiadala vodičov, aby sa vyhli jazde v tejto časti mesta. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Pod kontrolu požiar dostali okolo 16.00 hodiny. Hasiace práce však stále pokračujú. Približne polovica budovy ľahla popolom.

Veliteľ hasičského zboru Jakob Vedsted Andersen povedal, že hasiči čelili takmer nemožnej úlohe dostať sa do priestoru pod starou medenou strechou. Uviedol však, že všetky obrazy a iné cenné veci, ktoré bolo možné zachrániť, boli vynesené von. 

Prečítajte si tiež:

Reakcie politikov

Kráľ Frederik X. vyjadril smútok nad požiarom. Charakteristická dračia veža pomohla podľa jeho slov definovať Kodaň. Frederik X. v januári nastúpil na trón po kráľovnej Margaréty II. Tá v utorok oslávila svoje 84. narodeniny. Pre požiar však boli všetky plány osláv zrušené.  

Premiérka Mette Frederiksenová hovorí o „hroznom pohľade“ na „nenahraditeľné kultúrne dedičstvo“. 

„Kúsok dánskej histórie v ohni,“ uviedla na sociálnej sieti. 

>

Dánsky minister kultúry Jakob Engel-Schmidt uviedol, že je dojemné, koľkí ľudia pomáhali pri záchrane umenia z horiacej budovy. Jeden muž údajne zoskočil z bicykla na ceste do práce, aby pomohol, píše agentúra AP. Engel-Schmidt zároveň poukázal na to, že v „plameňoch sa ocitlo 400 rokov dánskeho kultúrneho dedičstva“.

„Desivé zábery z Börsenu. Je to tak smutné.... Náš vlastný Notre-Dame moment,“ uviedol dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen, pričom odkazoval na požiar parížskej katedrály Notre-Dame spred piatich rokov.

Prečítajte si tiež:

Veľmi známa pamiatka

Budova prechádzala rekonštrukciou a je zakrytá lešením. Podľa tlačovej agentúry DPA bolo cieľom rekonštrukcie napraviť architektonické zmeny budovy z 19. storočia a obnoviť pôvodný vzhľad fasády zo 17. storočia.

Historická budova je známa ako Börsen a 56 metrová veža, ktorá sa zrútila, mala tvar prepletených chvostov štyroch drakov. Ide o jednu z najznámejších stavebných pamiatok Kodane. Leží na ostrove Slotsholmen priamo v centre neďaleko parlamentu Christiansborg. Dokončili ju v roku 1625 a patrí medzi najstaršie budovy dánskeho hlavného mesta. 

Budovu v holandskom renesančnom štýle dal postaviť dánsky kráľ Kristián IV. s cieľom premeniť Kodaň na významné obchodné centrum. V budove burza nesídli od roku 1974. Objekt však slúži ako sídlo Dánskej obchodnej komory a je pamiatkovo chránený.

Brian Mikkelsen, výkonný riaditeľ Dánskej obchodnej komory, v súvislosti s ničivým požiarom, povedal, že jej predstavenstvo sa rozhodlo, že burzu vybuduje nanovo. V budove starej burzy, kde sídli Dánska obchodná komora, sa okrem iného nachádza aj veľká zbierka umenia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.