Odmeňovanie sa jedlom je chyba. Môže viesť k poruche stravovania

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/djile

Odmeňovanie sa jedlom z donášky, čokoládou, pohárom vína či inou pochutinou pôsobí neškodne. Napriek tomu však môže negatívne zamávať s vašou psychikou.

Odmeniť sám seba malou dobrotou je veľmi rozšírený zvyk, ku ktorému spravidla vedieme deti už odmala.

Je to pochopiteľné, keďže vidina sladkej pochutiny ako odmeny človeka motivuje aj k veciam, do ktorých sa mu inak nechce. 

Prečítajte si tiež:

Nie je to dobrý nápad

Cherie Millerová, terapeutka pre liečbu porúch príjmu potravy, pre HuffPost povedala, že sa nedá jasne stanoviť, či používanie jedla ako motivácie je alebo nie je dobrý nápad. Vo všeobecnosti však tomu naklonená nie je. 

„Používanie jedla ako odmeny má korene v obmedzovaní. Odmeňujete sa niečím, čo by ste si za normálnych okolností nedovolili,“ vysvetlila s tým, že to môže viesť k rozlišovaniu potravín na „dobré“ alebo „zlé“, pričom všetky môžu mať svoje zastúpenie v zdravej strave. 

Podobný názor má aj Amy Girimontiová, ktorá sa špecializuje na poruchy príjmu potravy. Podľa nej môže byť ťažšie sa zmieriť s jedlom (nerozlišovať medzi dobrým a zlým), ak máte pocit, že si niektoré druhy musíte zaslúžiť. 

„Stavanie určitých potravín na piedestál môže byť škodlivé a viesť k emocionálnej poruche stravovania,“ dodala Girimontiová. 

Niečo takéto by totižto mohlo viesť k tomu, že sa niekto bude brániť jedlu úplne, kým nesplní určitú úlohu. To zase môže viesť ku deprivácii či neskoršiemu prejedaniu sa. Celé by to tak mohlo skončiť závislosťou či zaujatosťou na jedle. 

Vnímanie určitých potravín ako odmeny môže byť problematické aj pre možné vyvolanie pocitov viny. Tie pravdepodobne zažijete, ak si niečo vychutnáte mimo obdobia, keď ste si ich zaslúžili.

Prečítajte si tiež:

Ako s tým prestať

Jedlo môže poskytovať útechu a radosť, no je dôležité ho nepoužívať ako „barličku“. V takomto prípade totižto ide len o dočasnú úľavu. 

Ak si však uvedomujete, že vaše odmeňovanie jedlom vám už akosi prerástlo cez hlavu, najmúdrejšie bude obrátiť sa na odborníkov. 

Ak vás desí predstava, ako sa udržíte motivovaní aj bez vidiny sladkej odmeny, odborníci sa zhodujú, že je vhodné mať stimuly. Tie však, pochopiteľne, nesmú súvisieť s jedlom.

Ideálne, ak pôjde o niečo spojené so starostlivosťou o seba, napríklad o čas strávený niečím, čo máte radi.

Pozrite si archívnu reportáž o cenách potravín:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.