USA plánujú nové sankcie voči Iránu, rovnaký krok očakávajú aj od spojencov

USA plánujú nové sankcie voči Iránu, rovnaký krok očakávajú aj od spojencov
Zdroj: profimedia.sk/IMDO

Biely dom v noci na stredu vyhlásil, že v reakcii na víkendový vzdušný útok Iránu na Izrael uvalí na Irán nové sankcie a od svojich spojencov očakáva obdobné kroky.

„Spojené štáty v najbližších dňoch uvalia nové sankcie zasahujúce Irán vrátane jeho programu rakiet a dronov,“ uviedol vo vyhlásení poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Dodal, že opatrenia zasiahnu aj iránske Revolučné gardy a iránske ministerstvo obrany, informuje agentúra AFP.

Sankcie a opatrenia

„Očakávame, že naši spojenci a partneri nás budú čoskoro nasledovať svojimi vlastnými sankciami,“ povedal.

Tieto nové sankcie a ďalšie opatrenia budú podľa Sullivana naďalej vyvíjať stabilný tlak, ktorý obmedzí a naruší účinnosť a bojaschopnosť iránskej armády.

Prečítajte si tiež:

Rozšírenie sankcií proti Iránu v reakcii na útok Teheránu na Izrael v utorok žiadali aj Nemecko, Francúzsko a niekoľko ďalších členských krajín EÚ. Súhlas s návrhom vyslovil aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell.

Útok Iránu na Izrael

Masívny raketový a dronový útok Iránu na Izrael, ktorý sa odohral v noci na nedeľu, bol reakciou na nálet na iránsky konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla, ktorý sa pripisuje Izraelu. Ten sa k nemu neprihlásil, ale ani to nepoprel.

Nálet zrovnal so zemou päťposchodovú budovu konzulátu pri iránskom veľvyslanectve. Zahynulo tam sedem členov iránskych elitných Revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 4. 2024. Izrael plánuje odvetu za útoky Iránu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.