El Niño sa definitívne končí. Meteorológovia uviedli, čo môžeme očakávať v najbližších mesiacoch

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jav El Niño je podľa austrálskych meteorológov po siedmich mesiacoch na konci. Napriek tomu však jeho vplyv ešte nejaký čas pocítime.

Pre meteorologický jav El Niño sú typické nadpriemerné teploty morskej hladiny. Ako však píše agentúra Reuters, tie sa už začali ochladzovať.

Austrálski meteorológovia dokonca uviedli, že El Niño skončilo. Podľa odborníkov by teraz, až minimálne do júla, mala prevládať neutrálna fáza, keď sú teploty v oceánoch priemerné. Chladnejšieho počasia sa však zatiaľ príliš nedočkáme.

„El Niño bude stále pozvoľna doznievať. Nasledujúce tri mesiace tak budú stále teplotne nadpriemerné,“ povedala pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.

Prečítajte si tiež:

Neistý nástup

Už skôr experti upozornili, že toto leto môže byť najteplejšie za posledné desiatky rokov. Doteraz sa podľa modelov očakávalo, že El Niño vystrieda jeho chladnejší náprotivok La Niña.

Podľa amerických predpovedí panovala 60-percentná šanca, že nastúpi v druhej polovici roka, a teda poriadne ovplyvní tohtoročnú zimu.

Teraz však austrálski meteorológovia upozornili, že nie je isté, či sa to skutočne stane, píše portál The Jakarta Post.

Pre La Niñu sú typické najmä suchá na juhu USA a chladnejšie a vlhšie počasie na severozápade Pacifiku.

Prečítajte si tiež:

Opakujúci sa jav

Tento jav obvykle spôsobuje podpriemerné teploty povrchovej morskej vody, ktoré sprevádza vysoký tlak vzduchu. Má aj výrazný vplyv na sezónu hurikánov.

V prípade, že by sa La Niña prejavila ešte tento rok, šlo by o štvrtý takýto jav za posledných päť rokov.

„Takúto sekvenciu, a síce tri La Niñy, nasledované El Niñom a La Niñou, sme predtým nezaznamenali,“ uviedol ešte na začiatku tohto roka Cai Wenju, bývalý vedúci výskumný pracovník Organizácie vedeckého a priemyslového výskumu Commonwealthu (CSIRO).

Pozrite si predpoveď počasia na najbližšie dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.