Hasiči dostali požiar v Kodani pod kontrolu, stále sa ho však nepodarilo uhasiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Metropolu Dánska v utorok zasiahol požiar historickej budovy kodanskej burzy. Stále sa ho však nepodarilo uhasiť.

Dánski hasiči v stredu bojujú už druhý deň s požiarom, ktorý zachvátil historickú budovu kodanskej burzy. Plamene sa snažili uhasiť celú noc, píše agentúra AFP.

Požiar sa síce podarilo ešte v utorok dostať pod kontrolu, naďalej však horelo v časti budovy, ktorá prechádzala rekonštrukciou. V stredu ráno hasiči stále bojovali s plameňmi v poškodenej časti budovy, "kde zostali len vonkajšie steny", napísali na sieti X.

Dodali, že pracujú na zabezpečení stability stien a monitorujú nepoškodené oblasti. Hasiči predpokladajú, že s ohňom budú bojovať ďalších 24 hodín.

Zničené nosné konštrukcie

Požiar vypukol v utorok okolo 7.30 h pod medenou strechou budovy postavenej z červených tehál, z ktorej šľahali plamene a obrovské kúdoly čierneho dymu. Hasiči potvrdili, že dôležité nosné konštrukcie boli zničené, zrútenie celej budovy však podľa nich nehrozí. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa.

Výkonný riaditeľ Dánskej obchodnej komory Brian Mikkelsen povedal, že jej predstavenstvo sa rozhodlo, že burzu vybuduje nanovo. V budove starej burzy, kde komora sídli, sa okrem iného nachádza aj veľká zbierka umenia.

Budovu známu v súčasnosti ako Börsen dal postaviť dánsky kráľ Kristián IV. Budovali ju v rokoch 1619 – 1640. Je to jedna z najstarších a najznámejších pamiatok Kodane. Renovovali ju v rámci osláv 400. výročia jej vzniku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.