Nezničiteľný tvor je ešte odolnejší, ako sme si mysleli. Vedci uňho objavili ďalšiu superschopnosť

Nezničiteľný tvor je ešte odolnejší, ako sme si mysleli. Vedci uňho objavili ďalšiu superschopnosť
Pomalka. Zdroj: shutterstock.com/Sebastian Kaulitzki

Pomalky (tardigrady) sú zvláštne živočíchy. Môžete ich úplne vysušiť a k životu ich opäť prebudí kvapka vody. Ich superschopnosti sú už legendárne, no vedci teraz zistili, že jedna im doteraz unikala.

Pomalky, prezývané aj vodní medvedící (water bear) sú mikroskopické bezstavovce, ktoré sa adaptovali na život v tom najnehostinnejšom prostredí. Aj preto sa niekedy označujú za najodolnejšie tvory vo vesmíre, píše portál ČT24.

Ich superschopnosti sú už legendárne, no vedci teraz zistili, že jedna im doteraz unikala.

„Vie niečo, čo sme nečakali,“ uviedol hlavný autor nového výskumu pomaliek Bob Goldstein. Títo drobní bezstavovci tvorovia si totiž vedia vyliečiť zranenia spôsobené radiáciou podobne ľahko, ako sa ľuďom zahojí škrabnutie pri holení.

Kolorovaná snímka pomalky z elektrónového mikroskopu. Zdroj: Profimedia.sk

​Pomalky sú veľmajstrami v nezraniteľnosti. Dokážu prežiť opakované zahriatie na 150 stupňov Celzia, niekoľko hodín v kvapalnom héliu s teplotou blízkou absolútnej nule alebo pobyt vo vákuu.

A vedci už tiež viac ako šesťdesiat rokov vedia, že pomalky dokážu prežiť žiarenie asi tisíckrát silnejšie ako ľudia. Ich DNA sa cspráva, ako by na ňu žiadna radiácia nepôsobila.

Prečo sú tieto živočíchy tak odolné a ako tento mechanizmus funguje, vedci skúmajú podrobne už takmer 30 rokov. Ale teraz si postdoktorandka Courtney Clark-Hachtelová z Goldsteinovho tímu všimla, že hoci niektoré druhy pomaliek túto fascinujúcu imunitu postrádajú, napriek tomu si z rádioaktivity ťažkú hlavu nerobia. Majú totiž iný, podobne fascinujúci mechanizmus. Je ním regenerácia.

Keď vedci tieto druhy pomaliek ožarovali, rozpadalo sa ich tkanivo podobne ako u iných organizmov zasiahnutých radiáciou. Lenže na rozdiel od iných tvorov sa ich telá samé opravovali.

Výskum ukázal, že pomalky vedia v extrémnej miere produkovať gény na opravu DNA. Na rozdiel od človeka môžu zvýšiť tvorbu týchto látok natoľko, že sa stanú v ich drobných telíčkach dokonca jednou z prevládajúcich zlúčenín.

„Tieto živočíchy reagujú na radiáciu úplne neuveriteľne; a práve to je zrejme tajomstvo ich extrémnych schopností prežiť,“ domnieva sa Clark-Hachtelová. „To, čo sa dozvedáme o tom, ako prekonávajú radiačný stres, môže viesť k novým nápadom, ako by sme sa mohli pokúsiť chrániť pred škodlivým žiarením ostatné živočíchy a mikroorganizmy,“ naznačila aj potenciálne využitie zistení.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o vzácnom objave v Pompejach. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.