Nevhodná starostlivosť o pleť zhoršuje akné. Dermatológovia upozorňujú na bežné chyby

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: shutterstock/New Africa

Prehnaná starostlivosť o pleť viac uškodí ako pomôže. Nesprávne návyky môžu akné ešte zhoršiť.

Akné si ľudia spájajú najmä s tínedžermi. U dospelých je však bežné úplne rovnako a jeho výskyt nie je vôbec ojedinelý, píše Huffpost. Niektoré kroky starostlivosti o pleť však majú tendenciu tento problém skôr zhoršovať. 

Prečítajte si tiež:

Prečo vzniká?

Dermatológ David Kim vysvetľuje, že akné vzniká, keď sa kožné póry upchajú nečistotami. Môže ísť o olej či odumreté kožné bunky, ktoré na nahromadia a vytvoria pupienok. 

U dospelých môže byť akné prejav kolísavých hladín hormónov. U žien má vplyv najmä menštruácia, tehotenstvo a antikoncepčné prostriedky. 

Akné však môže spôsobiť aj stres, výskyt v rodine či nevhodné prípravky na pleť.

Prečítajte si tiež:

Faktory, ktoré akné zhoršujú

V prvom rade je dôležité sa zamyslieť nad používanou kozmetikou. Niektoré prípravky sú totižto jednoducho príliš mastné. Tým priamo upchávajú póry, čo akné zhoršuje. 

Kontraproduktívne je však aj nadmerné používanie akýchkoľvek produktov starostlivosti o pleť. Pokožke takto ale nepomôžete, skôr ju podráždite.

Problémom je aj nadmerné potenie, ktoré nečistoty nahromaďuje. Je preto dôležité, aby ste sa po cvičení či tréningu čo najskôr osprchovali.

Ak máte akné, je tiež možné, že máte tendenciu svoju pokožku drhnúť. Príliš drsný peeling však spôsobí akurát tak väčšie podráždenie. Na tvár by ste si mali vyberať len z jemnejších scrubov. Pri používaní make up-u je dôležité nezabúdať ani na zmývanie, a to najmä pred spaním.

A na záver je dôležité povedať, že ani príliš časté obmieňanie svojich skin care rituálov nemusí našej pleti práve prospievať. Pokožke totižto môže trvať aj celé mesiace, kým zareaguje na niektoré produkty.

Prečítajte si tiež:

Pomôcť si môžete aj sami

Slabšie formy akné sa dajú liečiť aj doma. Postačia vám tri prípravky.

Na umývanie pokožky tváre s účelom minimalizovania baktérií sa odporúča benzoylperoxid. Vhodný je aj krém s obsahom adapalénu, ktorý pomáha pri regulácii mastnoty a jaziev po akné. 

Pomôže aj kyselina salicylová, ktorá pomáha odplavovať olej, nečistoty a odumreté bunky, ktoré upchávajú póry. 

Pozrite si archívnu reportáž o vakcíne proti akné.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.