Polícia vypátrala 161 ukrajinských detí, ktoré uniesli Rusi. Našli ich v Nemecku

Polícia vypátrala 161 ukrajinských detí, ktoré uniesli Rusi. Našli ich v Nemecku
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

​Ako sa do Nemecka dostali alebo či žili v ruských rodinách, ukrajinská polícia neuviedla. Rovnako nie sú známe žiadne podrobnosti o ich veku alebo odkiaľ a ako boli unesené.

Ukrajinským úradom sa v spolupráci s nemeckými kolegami podarilo v Nemecku nájsť 161 ukrajinských detí unesených Ruskom. Informuje o tom denník Ukrajinska Pravda s odvolaním sa na slová šéfa ukrajinskej polície Ivana Vyhivského.

„Vďaka našej spolupráci s nemeckými orgánmi činnými v trestnom konaní pri dokumentovaní vojnových zločinov Ruskej federácie, konkrétne deportácií a núteného vysídlenia ukrajinských detí, sa podarila zistiť poloha 161 ukrajinských detí v Nemecku, ktoré boli hľadané ako násilne odvlečené na dočasne okupované územia alebo do Ruska a Bieloruska,“ oznámil Vyhivskyj počas stretnutia so šéfom Spolkového kriminálneho úradu (BKA) Holgerom Münchom v Berlíne.

Prečítajte si tiež:

​Ako sa do Nemecka dostali alebo či žili v ruských rodinách, Vyhivskyj ani ukrajinské médiá neuviedli. Rovnako nie sú známe žiadne podrobnosti o ich veku alebo odkiaľ a ako boli unesené.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská koncom januára uviedla, že Ruská federácia násilne uniesla 19-tisíc ukrajinských detí, iba 388 sa podarilo vrátiť. „Týmto tempom bude trvať 50 rokov, kým ich vrátime," poznamenala Zelenská podľa webu prezidentskej kancelárie.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal vlani 17. marca kvôli únosom ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska zatykač na ruského vodcu Vladimíra Putina a splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Máriu Lvovovú-Bělovovú.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o ukrajinskom lekárovi pôsobiacom na Slovensku, ktorého deportovali do vlasti.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.