Nie je to čaj ani káva. Vedci odhalili, že obľúbený nápoj môže negatívne ovplyvniť náš spánok

Nápoje. Ilustračná snímka.
Nápoje. Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/Chamil

Pijeme ho na lepší spánok, no v skutočnosti môže mať presne opačný účinok.

Každý z nás vie, že pred spánkom nie je vhodné piť kávu či niektoré druhy čajov s vyšším obsahom kofeínu. Podľa vedcov však existuje nápoj, ktorý má na náš spánok ešte horší vplyv.

O výsledkoch výskumu informuje Mirror. Sledoval, či nápoje, ako sú káva, čaj alebo mlieko, ovplyvňujú kvalitu spánku človeka.

Prečítajte si tiež:

Najlepší je čaj

Ľuďom, ktorí sa zúčastnili na výskume, dali vypiť rôzne druhy nápojov, každý z nich v iný večer. Následne sledovali ich spánok.

Odhalili veľmi nečakaný výsledok. Ukázalo sa, že najhoršími nápojmi pred spaním nie sú káva ani čaj, ale práve mlieko.

Účastníci mali v priemere po vypití mlieka spať podstatne kratšie ako po vypití iných nápojov. „Účastníci spali len šesť hodín a 52 minút, čo je takmer o hodinu menej ako počas bežnej noci,“ uviedli autori výskumu.

Dodali, že káva účastníkov len udržala o necelú hodinu dlhšie hore. Najlepšie vo výskume skončil čaj. „Čaj je najlepším nápojom pred spaním,“ uviedli autori štúdie. 

Prečítajte si tiež:

Problém s laktózou

Vo výskume sa neuvádzalo, prečo mlieko vedie k horšiemu spánku. Avšak John Young, profesor translačného klinického a zdravotného výskumu na Teesside University, vysvetlil, že mlieko nie je vhodným nápojom pred spaním najmä v prípadoch, keď zle znášate laktózu alebo trpíte rôznymi ochoreniami súvisiacimi s trávením, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva, pretože môže spôsobiť nepohodlie, ktoré vám nedovolí spať.

Dodáva však, že na kvalitu nášho spánku nemá vplyv len to, čo vypijeme či zjeme tesne pred spaním. „Dobrý spánok je oveľa viac ovplyvnený našou celkovou stravou, fyzickou aktivitou a napríklad aj vystavením slnečnému žiareniu počas dňa,“ dodal Young.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.