Izrael zvažoval odvetný útok na Irán, ale odložil ho

Izraelskí vojaci sa presúvajú na tanku neďaleko hranice Izraela s pásmom Gazy, čo je viditeľné z juhu Izraela.
Izraelská armáda operuje na hraniciach Izraela s pásmom Gazy. Zdroj: TASR/AP Photo/Leo Correa

Izrael sa zaviazal, že na iránsky útok odpovie. Jeho hlavný západný spojenec - USA - však s takýmto postupom nesúhlasí.

Izrael v pondelok večer zvažoval odvetný útok na Irán, ale nakoniec sa ho rozhodol odložiť, informuje o tom agentúra Axios.

Irán v noci na nedeľu zaútočil na Izrael viac ako 300 bezpilotnými lietadlami a riadenými strelami. Tento čin slúžil ako odveta za útok  na iránsky diplomatický komplex v Sýrii z 1. apríla, pri ktorom zahynuli dvaja vysokopostavení iránski generáli a ďalšie osoby.

Spojené štáty s odvetou nesúhlasia

Izrael sa zaviazal, že na iránsky útok odpovie. Jeho hlavný západný spojenec - USA - však s takýmto postupom nesúhlasí. Administratíva prezidenta Joea Bidena Izrael varovala, že odvetný útok a ďalšia eskalácia konfliktu by neslúžili americkým ani izraelským záujmom.

Prezident sa vyjadril, že Tel Aviv musí postupovať „opatrne“.

Prečítajte si tiež:

Izrael druhýkrát odložil svoje rozhodnutie začať odvetný útok

„Nie sme si istí, ako blízko sa (Izrael) dostal k spusteniu útoku,“ vyjadril sa nemenovaný americký úradník. Iný americký zdroj potvrdil, že Izrael pre Biely dom potvrdil, že s útokom počká. Tretí nezávislý zdroj upozornil, že aj „malý“ odvetný útok by zapríčinil iránsku odvetu. Izrael tak už druhýkrát odložil svoje rozhodnutie začať odvetný útok na Irán.

Odvetný útok bol prvý raz odložený v pondelok, keď izraelský vojnový kabinet zvažoval, že dá svojim obranným silám „zelenú“. Dvaja izraelskí predstavitelia potvrdili, že rozhodnutie zaútočiť bolo odložené z „prevádzkových dôvodov“, uvádza agentúra Axios.

Prečítajte si tiež:

K zdržanlivosti Izrael vyzývajú aj ostatné západné štáty: nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa na stredajšom stretnutí ministrov zahraničných vecí skupiny G7 vyjadrila, že všetky štáty G7 zastávajú názor, že všetky zainteresované strany by mali byť „maximálne zdržanlivé“.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 4. 2024. Izrael plánuje odvetu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.