Populárny chorvátsky ostrov mení tvár. Podľa miestnych dochádza k jeho ničeniu

Populárny chorvátsky ostrov mení tvár. Podľa miestnych dochádza k jeho ničeniu
Stavba plošiny na ostrove Hvar. Zdroj: X/Morski

Chorvátsky ostrov Hvar patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie. Jeho najväčšiu krásu, teda pobrežie a tamojšiu prírodu, však krátko pred turistickou sezónou podľa tamojších obyvateľov teraz ohrozuje stavanie plošín.

Pred turistickou sezónou začal na chorvátskom ostrove Hvar jeden z miestnych hotelov stavať plošiny. Tie chystá na leto, keď tam ľudia vyrazia na párty. Ako však píše web Morski, miestnych tým poriadne rozzúril.

Hotel naviac nie je jediným, kto na pobreží stavia plošiny. Podľa obyvateľov tým ničí životné prostredie aj všetko, čo je na ostrove krásne.

„Oprávnenia tu vydávajú podozrivým spôsobom a pobrežie sa ničí v mene zisku. Okrem pobrežia sa poškodzuje aj námorný majetok, mestské promenády a ulice,“ uviedli autori iniciatívy.

Prečítajte si tiež:

Chýbajúce toalety

Ďalším a nemenej dôležitým problémom je tiež správanie sa turistov, keďže na plošinách nie sú toalety.

„Na plošinách je tisíc ľudí, nie je tam toaleta a niekto pravidelne vydáva ďalšie povolenie, a keď sa sem večer idete prejsť, takmer vždy narazíte na davy močiacich či zvracajúcich ľudí. Na mestskej promenáde, pozdĺž ulíc a pobrežia. Hrôza,“ hnevajú sa miestni.

Mesto však tvrdí, že o až tak veľký problém nejde. „Verejné toalety sú na niekoľkých miestach,“ povedal starosta Hvaru Rikardo Novak.

Obyvatelia sa čudujú, prečo nezasiahne tamojšia hygiena. Inšpektori podľa webu Dalmacija News však tvrdia, že všetko je v súlade s predpismi.

Hoci bude tento rok Chorvátsko výrazne drahšie, Slovákom to veľmi neprekáža. Pozrite si našu reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.