Arabská krajina sa ocitla medzi mlynskými kameňmi. Obyvateľstvo má tažké srdce na vládu za pomoc Izraelu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Postup izraelských vojakov proti teroristickému hnutiu Hamas, ktorý so sebou prináša tisíce civilných obetí, je pre Jordáncov citlivá téma. Jeden z piatich ľudí žijúcich v Jordánsku má totiž palestínsky pôvod.

Izrael sa sobotňajšiemu (13. 4.) útoku Iránu ubránil aj vďaka Jordánsku, s ktorým má síce uzavretú mierovú zmluvu, no vzťahy medzi krajinami sú naďalej problematické.

Ammán hlasno kritizuje izraelský postup v palestínskom Pásme Gazy. Mnohí Jordánci tak terajší zdanlivý obrat vo vláde vnímajú ako zradu, píše portál denníka iDNES.cz.

​Okrem toho, že otvorila jordánsky vzdušný priestor Američanom a Izraelčanom, jordánska armáda časť dronov aj vypálených rakiet z oblohy aj sama zostrelila.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron mimochodom povedal, že sa Paríž do pomoci Izraelu zapojil „na jordánsku žiadosť“. Francúzi podľa neho leteli práve nad jordánskym územím.

Hlavným terčom kritiky sa stal jordánsky kráľ Abdalláh II., ten však hovorí o sebaobrane.

„Tento konflikt vohnal zraniteľných amerických spojencov, ako je Jordánsko, do tej najmenej vítanej pozície medzi mlynskými kameňmi,“ uviedla pre český denník odborníčka na americkú politiku na Blízkom východe Tuqa Nusairatová.

Kritika jordánskeho proaktívneho prístupu k iránskej odvete voči židovskému štátu prišla zo strany obyčajných Jordáncov takmer okamžite. Na sociálnych sieťach sa objavili aj obrázky kráľa Abdalláha II. ako zradcu oblečeného do izraelskej vlajky.

Keďže však sunnitská monarchia je známa svojou nízkou toleranciou pre kritické ohlasy, tie najviac negatívne príspevky nakoniec museli autori upraviť alebo zmazať.

Nespokojnosť Jordáncov sa prejavila aj v uliciach. Nespresnené množstvo demonštrantov sa dostalo do potýčiek s bezpečnostnými zložkami, na ktoré hádzali kamene.

K vlne reakcií sa pridali aj dezinformácie. Tie napríklad tvrdili, že sa kráľ Abdalláh II., ktorý ako pilot slúžil v britskej i jordánskej armáde, sa osobne zúčastnil na obrane proti iránskym dronom. Objavili sa aj fámy o Jordáncoch, ktorí za obranu Izraela zaplatili životom.

Chránili sme náš vzdušný priestor, bráni sa vláda

Podľa Ammánu sa v sobotu v noci nikto v tejto súvislosti nezranil. Jordánska vláda preto vyzvala občanov, aby sa riadili informáciami z oficiálnych miest a nepodliehali podvrhom zo sociálnych sietí.

Jordánska vláda sa kritike občanov bráni tým, že neochraňovala Izrael, ale v prvom rade samotných Jordáncov. „Objekty vstupujúce do nášho vzdušného priestoru sme zachytávali, pretože predstavovali hrozbu pre náš ľud a obývané oblasti,“ uviedla vo vyhlásení.

Prečítajte si tiež:

​Jordánsky minister zahraničia Ajman Safadi, ktorý je hlasným zástancom Palestínčanov, však v nedeľu (14. 4.) uviedol, že ak by drony cez jordánsky vzdušný priestor posielal Izrael, postup by bol rovnaký ako u tých iránskych. Príčinou súčasnej krízy je podľa neho izraelské zaobchádzanie s Palestínčanmi a to, že židovský štát odmieta prijať dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Jordánsko má síce s Izraelom uzavretú mierovú zmluvu, zdieľa s ním hranicu, no vzťahy medzi krajinami sú dlhodobo napäté.

Napríklad v roku 2018 kráľ Jordánska oznámil, že už nechce ďalej predlžovať pasáž mierovej zmluvy o prenajatých jordánskych pozemkoch a dané územie chce späť. Okrem kritiky spôsobu vedenia operácie v Pásme Gazy vedú spor aj o pozemky, ktoré Jordánsko štvrťstoročie prenajímalo Izraelu a v roku 2018 vypovedalo zmluvu.

Izraelský postup v Gaze oslabil spojenectvo s USA

​Jordánske kráľovstvo patrí k blízkovýchodným spojencom Spojených štátov, s ktorým spolupracovalo aj v boji proti Islamskému štátu. Jordánci s Američanmi pred troma rokmi uzavreli dohodu o obrannej spolupráci, ktorá americkej armáde umožňuje prakticky voľný pohyb po jordánskom území.

Podľa palestínskej analytičky Tahani Mustafovej, ktorá pracuje v bruselskom think tanku International Crisis Group, je domáca spoločnosť v otázke jordánskeho spojenectva so Západom rozdelená. „Až keď sa začali prvé protesty kvôli Gaze, začalo veľa ľudí hovoriť, že by Jordánsko malo Američanov vykopnúť,“ poukazuje Mustafová.

Postup spojenca USA Izraela proti teroristickému hnutiu Hamas, ktorý so sebou prináša tisíce civilných obetí, je pre Jordáncov citlivá téma. Jeden z piatich ľudí žijúcich v Jordánsku má totiž palestínsky pôvod vrátane kráľovnej Ranii, ktorá sa narodila v Kuvajte palestínskym rodičom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.