Na raňajkách záleží. Jednoduchá zmena môže zvýšiť školský výkon detí

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Ground Picture

Raňajky sú veľmi dôležité, aj keď sa ich mnohí zdráhajú jesť. Nášmu telu i mozgu poskytujú dôležitú energiu, ktorá je potrebná na fungovanie počas celého dňa.

Portál The Mirror informuje o nedávnej štúdii, ktorá skúmala vplyv raňajok na motiváciu študentov učiť sa a ich študijné výsledky v škole. Skúmali tiež, či je rozdiel v druhu raňajok - zdravé, nezdravé alebo žiadne.

Na rozdiel od faktorov, ako je kvalita vyučovania, ktoré študent nemôže ovplyvniť alebo študijné zručnosti, ktorých zlepšenie môže trvať dlhší čas, raňajky môžu študenti ovplyvniť okamžite.

Prečítajte si tiež:

Rozsiahly výskum 

Výskumníci chceli zistiť, či konzumácia raňajok ovplyvňuje motiváciu a výsledky žiakov a či záleží na zdravosti raňajok. V rámci projektu Austrálskej výskumnej rady skúmali 648 austrálskych stredoškolákov z piatich súkromných škôl.

Študenti boli v 7. až 9. ročníku s priemerným vekom 13 až 14 rokov. Štúdia sa uskutočnila počas hodín prírodovedy a pozostávala z troch hlavných častí.

Po prvé, žiaci vyplnili online dotazník o svojich zvykoch pri raňajkovaní. Pýtali sme sa, či v to ráno raňajkovali a čo zvyčajne jedia na raňajky.

Na základe národných výživových smerníc odborníci hodnotili, ako často a aké jedlo žiaci raňajkovali.

Po druhé, hodnotili svoju motiváciu na hodinách prírodovedných predmetov, vrátane sebadôvery pri plnení školských úloh z prírodovedných predmetov, ako veľmi si tento predmet cenia a ako sa sústredia na učenie.

Po tretie, žiaci písali test založený na obsahu učiva z učebných osnov prírodovedných predmetov.

Prečítajte si tiež:

Výsledky

Zistilo sa, že žiaci, ktorí ráno v deň štúdie zdravo raňajkovali, vykazovali vyššiu úroveň motivácie a úspešnosti. Počas hodín prírodovedy napríklad prejavovali väčšiu sebadôveru a sústredenosť a ich výsledky v testoch z tohto predmetu boli vyššie.

Naopak, študenti, ktorí vynechali raňajky, vykazovali nižšiu úroveň motivácie a úspešnosti.

Žiaci, ktorí neraňajkovali, mali podobne nízku úroveň motivácie a úspešnosti ako žiaci, ktorí raňajkovali nezdravo. To naznačuje, že konzumácia nezdravých raňajok môže byť pre motiváciu a výsledky rovnako rušivá ako nejedenie raňajok.

Hoci sa štúdia nemohla dopátrať k špecifickým dôvodom tohto javu, je pravdepodobné, že je to spôsobené tým, že konzumácia nesprávnych druhov potravín neposkytuje mysli ani telu správnu energiu.

Pozrite si archívnu reportáž o zákaze mobilov na školách.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.