Mimozemský život nemusí byť iba zelený. Vedci už vedia, na ktorú farbu sa majú pri hľadaní zamerať

Mimozemský život nemusí byť iba zelený. Vedci už vedia, na ktorú farbu sa majú pri hľadaní zamerať
Zdroj: TASR/NASA, ESA, CSA, and STScI via AP

So životom, ako ho poznáme na Zemi, sa neodmysliteľne spája zelená farba. Tá bola pre astronómov dlho možnou stopou, na ktorú sa pri pátraní po mimozemskom živote zamerali. Teraz však nová štúdia dostala do popredia inú farbu, informuje portál Astrobiology.

Planéta podobná Zemi, ktorá obieha okolo svojej hviezdy niekde na druhej strane Mliečnej dráhy, by totiž podľa štúdie s názvom "Fialová je nová zelená", ktorá vyšla v odbornom časopise Monthly, mohla obsahovať život skôr fialový ako zelený.

Autori sa domnievajú, že život by sa mohol oveľa častejšie vyvíjať na svetoch, kde je málo viditeľného svetla, alebo tam nie je dokonca vôbec žiadne – a organizmy preto využívajú na získavanie energie infračervené žiarenie.

Kľúčom sú fialové baktérie

Najčastejším typom hviezd v našej galaxii sú červení trpaslíci. A práve ich svetlo by mohlo byť podľa vedcov mimoriadne vhodné na rast fialových baktérií.

Také organizmy sa vyskytujú aj na Zemi. Odlišujú sa od tých bežných tým, že obsahujú namiesto zelených pigmentov fialovej farby. A práve na túto svetelnú stopu by sa mohli astronómovia zamerať pri pátraní, navrhujú autori.

V rámci svojej štúdie vytvorili modely planét podobných Zemi s rôznymi podmienkami. V rade simulácií sa darilo týmto fialovým baktériám natoľko, že vytvárali silné pozorovateľné signály. Simulácia ešte nie je žiadny dôkaz, naznačuje však, že by to mohol byť sľubný smer ďalšieho pátrania.

„Fialové baktérie môžu prosperovať v širokom spektre podmienok, čo z nich robí jedného z hlavných kandidátov na dominantných obyvateľov rôznych svetov,“ uviedla hlavná autorka práce Lígia Fonseca Coelhová.

Veda doteraz preukázala existenciu asi 5500 exoplanét, teda planét krúžiacich okolo iných hviezd, ako je Slnko. Z nich je tridsať zrejme podobných Zemi a vedci ich preto chcú skúmať detailnejšie.

Zatiaľ im k tomu chýbajú nástroje, ale to sa má zmeniť, keď zavedú do prevádzky pokročilé observatóriá ako je Extrémne veľký teleskop (ELT) a Observatórium obývateľných svetov (HWO). Ich citlivé prístroje budú schopné analyzovať aj chemické zloženie týchto svetov.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o nedávnom zatmení Slnka - astronomickej udalosti roka.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.