Iránskou provinciou otriasli výbuchy. Americké médiá píšu o izraelskej odvete. Irán tvrdí, že útok prišiel zvnútra

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americké médiá uvádzajú, že Izrael v noci podnikol útok na Irán ako odvetu za jeho úder. Irán tvrdí, že útok neprišiel zo zahraničia a preto podľa slov svojho vysokopostaveného predstaviteľa nemá žiadny plán na okamžitú odvetu proti Izraelu.

V stredoiránskej provincii Isfahán sa v piatok ráno ozvali explózie, informovali iránske médiá. Krajina podľa nich aktivovala protivzdušnú obranu a pozastavila v niektorých častiach krajiny letovú prevádzku.

Iránske médiá tvrdia, že išlo o zásah protivzdušnej obrany proti dronom. Podľa denníka The New York Times (NYT) mal útok cieliť na leteckú základňu, Irán navyše hlási prelety dronov aj zo severnej provincii Natanz pri meste Tabríz.

Stanica ABC News s odvolaním sa na amerického predstaviteľa uviedla, že izraelské rakety zasiahli bližšie nešpecifikovaný cieľ v Iráne. Jeruzalem sa k útoku nevyjadril. Podľa zdrojov z Teheránu nebol pôvod útoku zahraničný.

Iránsky analytik v štátnej televízii tvrdil, že drony lietali od "infiltrátorov zvnútra" krajiny, informovala televízia al-Džazíra.

Irán preto podľa slov svojho vysokopostaveného predstaviteľa nemá žiadny plán na okamžitú odvetu proti Izraelu, informuje agentúra Reuters.

„Zahraničný zdroj incidentu nebol potvrdený. Nezaznamenali sme žiadny vonkajší útok a diskusia sa viac prikláňa k infiltrácii ako k útoku,“ povedal iránsky predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.

Podľa agentúry Reuters iránsky analytik v piatok štátnej televízii povedal, že mini drony zostrelené protivzdušnou obranou v Isfaháne boli riadené „infiltrátormi z vnútra Iránu“.

Prečítajte si tiež:

Spojené štáty dostali vopred oznámenie o izraelskom útoku na Irán. Operáciu však neschválili, ani sa na nej nepodieľali, citovali v piatok (19. 4.) miestne médiá amerických predstaviteľov, informuje agentúra AFP.

O útoku mal Tel Aviv informovať Washington vo štvrtok (18. 4.) s tým, že ho vykoná v najbližších dňoch.

Podľa jedného z amerických predstaviteľov cieľom útokov nebolo jadrové zariadenie, ktoré sa nachádza v provincii Isfahán. 

Biely dom sa k situácii bezprostredne nevyjadril. Služobný úrad Pentagónu v odpovedi na otázku AFP uviedol: „V tejto chvíli nemáme čo ponúknuť.“

Prečítajte si tiež:

​Pri Isfaháne bolo počuť výbuchy

Irán aktivoval systém protivzdušnej obrany nad niekoľkými mestami po tom, ako štátna televízna stanica informovala, že v blízkosti mesta Isfahán v centrálnej časti krajiny bolo počuť výbuchy.

Iránske médiá uviedli, že jadrové zariadenia v meste sú „úplne v bezpečí“.

„Jadrové zariadenia v Isfaháne sú úplne v bezpečí,“ uviedla tlačová agentúra Tasním s odvolaním sa na „spoľahlivé zdroje“, informuje AFP.  

Irán uviedol, že zostrelil niekoľko dronov a že „zatiaľ nedošlo k žiadnemu raketovému útoku“ na krajinu. Niekoľko dronov bolo úspešne zostrelených protivzdušnou obranou krajiny, spresnil hovorca iránskej vesmírnej agentúry.

Podľa tlačovej agentúry Fars bolo v blízkosti vojenskej leteckej základne Šekarí neďaleko mesta Isfahán počuť tri výbuchy.

Odveta za ​​útok Iránu na Izrael

Izrael varoval, že vráti úder po tom, ako Irán počas uplynulého víkendu vypálil na svojho úhlavného nepriateľa stovky rakiet a bezpilotných lietadiel. Väčšinu z nich zachytili systémy protivzdušnej obrany.

Víkendový útok nasledoval po útoku na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, z ktorého bol obvinený Izrael.    

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 4. 2024 o útoku Iránu na Izrael:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.