Veľvyslanectvo USA v Izraeli nariadilo zamestnancom, aby obmedzili pohyb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Reagovalo tak na správy amerických médií, že Izrael podnikol útok proti Iránu. Austrália vyzýva svojich občanov, aby opustili Izrael a palestínske územia.

„V súvislosti so správami, že Izrael uskutočnil odvetný úder na územie Iránu, sa zamestnancom vlády USA a ich rodinným príslušníkom až do odvolania obmedzujú osobné cesty mimo Telavivského obvodu, Jeruzalema a mesta Beer Ševa,“ uviedlo veľvyslanectvo v bezpečnostnom odporúčaní zverejnenom na svojej webovej stránke, informuje agentúra AFP.

Vzhľadom na "zložitú" bezpečnostnú situáciu, ktorá sa "môže rýchlo meniť", môže ambasáda ďalej obmedziť alebo zakázať zamestnancom cestovať do niektorých častí Izraela, jeruzalemského Starého mesta a na okupovaný Západný breh, dodala.

Prečítajte si tiež:

Austrália vyzýva svojich občanov, aby opustili Izrael a palestínske územia

Austrália v piatok (19. 4.) svojim občanom odporučila, aby opustili Izrael pre vysokú hrozbu vojenskej odvety voči iránskemu útoku a teroristických útokov. Rovnaké varovanie vydala aj pre palestínske územia, informuje agentúra AFP.

„Vyzývame Austrálčanov v Izraeli i na okupovaných palestínskych územiach, aby ich opustili, ak je to bezpečné,“ uviedlo austrálske ministerstvo zahraničných vecí.

Austrálske vláda predtým svojich občanov upozornila, aby sa podľa možnosti vyhýbali cestám do Izraela či na palestínske územia.

Irán a Izrael voči sebe uskutočnili priame letecké útoky. Po rokoch nepriamych útokov sa výrazne vystupňovala ich vzájomná nevraživosť.

„Vojenské útoky môžu viesť k uzatvoreniu vzdušného priestoru, rušeniu letov či ich odkloneniu a ďalším narušeniam dopravy,“ uviedli austrálski diplomati. Podľa nich medzinárodné letisko Bena Guriona neďaleko Tel Avivu môže kedykoľvek z bezpečnostných dôvodov náhle prerušiť prevádzku.

Prečítajte si tiež:

​Americké média píšu o útoku Izraela na Irán

Americké médiá s odvolaním na nemenovaných predstaviteľov napísali, že Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán v rámci odvety za jeho víkendový útok.

Podľa iránskych štátnych médií neboli zaznamenané žiadne škody. Explózie podľa Teheránu spôsobila protivzdušná obrana, keď zostreľovala podozrivé objekty, napísala britská spravodajská stanica BBC.

Irán minulý víkend vôbec prvýkrát priamo zaútočil na Izrael, keď vypálil na územie svojho úhlavného nepriateľa stovky rakiet a bezpilotných lietadiel. Väčšinu z nich zachytili systémy protivzdušnej obrany. Izraelská armáda prisľúbila odvetu.

Teherán tvrdí, že konal v sebaobrane po nálete na svoj konzulát v sýrskej metropole Damask z 1. apríla. Mnohí pozorovatelia ho pripisujú Izraelu, ktorý sa však k útoku neprihlásil, ale ani nepoprel svoju zodpovednosť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.