Trump prekvapil zmenou rétoriky. Prežitie Ukrajiny je dôležité pre USA aj Európu, vyhlásil

Donald Trump
Donald Trump Zdroj: TASR/AP Photo/Rebecca Blackwell

Ešte nedávno pritom podľa maďarského premiéra Orbána tvrdil, že ak vyhrá voľby, Ukrajina už od USA neuvidí ani cent.

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov pre túto vojnou zmietanú krajinu čeliacu ruskej agresii. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

„Všetci súhlasia s tým, že prežitie a sila Ukrajiny by mali byť pre Európu oveľa dôležitejšie ako pre nás, ale sú dôležité aj pre nás! Pohni sa, Európa!“ uviedol Trump na svojej vlastnej sociálnej sieti Truth Social.

Trump, napriek tomu, že už nie je vo funkcii hlavy štátu, má značný vplyv na mnohých republikánov vo Washingtone, ktorí odkladajú poskytnutie novej vojenskej pomoci Kyjevu, pričom trvajú na tom, že ich prioritou je momentálne boj proti nelegálnej imigrácii na mexických hraniciach.

Patová situácia medzi demokratmi a republikánmi spôsobila, že Ukrajina má nedostatok munície a obranných systémov, a spôsobila, že prehráva vo vojne s ruským agresorom.

Trump, ktorý bude v novembri bojovať s prezidentom Joeom Bidenom o Biely dom, ďalej napísal: "Prečo Spojené štáty poskytli Ukrajine o vyše 100 miliárd dolárov viac než Európa, a pritom nás delí oceán? Prečo Európa nemôže dorovnať výšku peňazí, ktoré USA vynakladajú na pomoc krajine v zúfalej situácii?"

Snemovňa reprezentantov USA bude v sobotu hlasovať o novom balíku vojenskej pomoci, ktorý by uvoľnil miliardy dolárov pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. Biden vyzval Kongres, aby balík schválil, a prisľúbil, že zákon okamžite podpíše.

Zmena rétoriky o pomoci Ukrajine

Trump vyvolal v Európe paniku, keď vo februári pohrozil, že ukončí bezpečnostné záruky pre členov NATO, ak nebudú podľa neho dostatočne finančne prispievať do Aliancie.

Rozruch spôsobili aj maďarským premiérom tlmočené Trumpove výroky na adresu Ukrajiny. Počas ich spoločného marcového stretnutia mal exprezident povedať, ak vyhrá v novembrových voľbách a stane sa opäť prezidentom, neposkytne Ukrajine financie na boj proti Rusku,.

„Nedá ani cent do ukrajinsko-ruskej vojny a vojna tak skončí... Je totiž jasné, že Ukrajina sama na svojich nohách stáť nedokáže,“ uviedol Orbán v pre maďarskú štátnu televíziu.

Prečítajte si tiež:

CIA: Ukrajina bez ďalšej pomoci môže prehrať vojnu už tento rok

Ukrajina môže do konca tohto roka prehrať vojnu s Ruskom, ak jej Spojené štáty neposkytnú ďalšiu vojenskú pomoc, varoval vo štvrtok šéf americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Bill Burns. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.
  
Administratíva prezidenta Joea Bidena pri lobovaní za zaslanie väčšieho množstva munície a ďalšieho materiálu na Ukrajinu varovala, že Kyjev by mohol stratiť územie v prospech ruských inváznych síl, ak nedostane viac pomoci od Washingtonu.

Burns však tvrdí, že v "stávke" je oveľa viac.

„Myslím si, že s podporou, ktorú by priniesla vojenská pomoc, a to tak z praktického, ako aj psychologického hľadiska, sú Ukrajinci úplne schopní udržať si svoje postavenie v roku 2024. Bez dodatočnej pomoci bude situácia oveľa horšia,“ povedal Burns v prejave v Centre Georgea W. Busha pre spravodajské služby.

„Existuje veľmi reálne riziko, že Ukrajinci by mohli do konca roku 2024 na bojisku prehrať alebo prinajmenšom dostať (ruského prezidenta Vladimira) Putina do pozície, v ktorej by mohol diktovať podmienky politického urovnania,“ dodal.

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní. Čelí obvineniam pornoherečky, s ktorou mal pomer. Viac v príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.