V Indii objavili pozostatky „najväčšieho hada, aký kedy žil“. Bol dlhší ako Tyrannosaurus Rex

V Indii objavili pozostatky „najväčšieho hada, aký kedy žil“. Bol dlhší ako Tyrannosaurus Rex
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Dominic Gentilcore PhD

Vasuki, pomenovaný po haďom kráľovi spojenom s hinduistickým božstvom Šivou, veľkosťou konkuruje ďalšiemu obrovskému prehistorickému hadovi s názvom Titanoboa.

Fosílne stavce objavené v bani v západnej Indii ešte v roku 2005, o ktorých si mysleli, že patria krokodílovi, sú v skutočnosti pozostatky jedného z najväčších hadov, ktorí kedy žili. Monštrum mohlo mať dĺžku až 15 metrov, čo je viac ako v prípade Tyrannosaura Rexa, informuje portál denníka The Guardian.

Vedci získali z hada 27 stavcov vrátane niekoľkých stále v rovnakej polohe, v akej by boli, keď bol plaz nažive. Povedali, že had, ktorého nazvali Vasuki indicus, by vyzeral ako veľký pytón a nebol jedovatý.

Lignitová baňa, v ktorej bola fosília nájdená, sa nachádza v Panandhro v západnom štáte Gudžarát.

„Vzhľadom na svoju veľké rozmery bol Vasuki pomaly sa pohybujúci predátor. ktorý lovil zo zálohy a svoju korisť si podmanil obkrútením a škrtením, podobne ako anakondy a pytóny. Tento had žil v močaristých oblastiach blízko pobrežia v čase, keď boli globálne teploty vyššie ako dnes,“ povedal Debajit Datta, paleontológ z Indian Institute of Technology Roorkee a hlavný autor štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature.

Kvôli neúplnej kostre určili možnú dĺžku tohto tvora v rozpätí od 11 do 15 metrov a hmotnosť okolo tony.

Vasuki, pomenovaný po haďom kráľovi spojenom s hinduistickým božstvom Šivou, veľkosťou konkuruje ďalšiemu obrovskému prehistorickému hadovi s názvom Titanoboa, ktorého fosílie boli objavené v uhoľnej bani v severnej Kolumbii v roku 2009.

Titanoboa, ktorého dĺžka sa odhaduje na 13 metrov a vážil viac ako tonu, žil pred 58 až 60 miliónmi rokov. Najdlhší dnes žijúci had je ázijský pytón mriežkovaný s výškou 10 metrov. Čo sa týka hmotnosti je však rekordérom nedávno objavený poddruh anakondy zelenej, ktorý objavili v Amazonskom pralese.

Titanoboa - jeden z najväčších hadov, akí kedy žili. Zdroj: Profimedia.sk

​„Odhadovaná dĺžka tela Vasukiho je porovnateľná s dĺžkou tela Titanoboa, hoci stavce Titanoboa sú o niečo väčšie ako stavce Vasukiho. V tejto chvíli však nemôžeme povedať, či bol Vasuki masívnejší alebo štíhlejší v porovnaní s Titanoboa,“ povedal Sunil Bajpai, paleontológ, profesor na Roorkee a spoluautor štúdie.

Tieto obrovské hady žili počas kenozoickej éry, ktorá sa začala po skončení veku dinosaurov pred 66 miliónmi rokov.

Výskumníci si nie sú istí, čím sa Vasuki živil. Medzi ďalšie fosílie nájdené v tejto oblasti patrili Domnievajú sa, že jeho strava mohla pozostávať z krokodílov alebo korytnačiek, ktorých fosílie objavili na rovnakom nálezisku.

V Peru objavili najťažšieho živočícha, aký kedy žil.  Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.