Štáty NATO dajú Ukrajine viac systémov protivzdušnej obrany, oznámil Stoltenberg

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: Jonas Ekstromer/TT News Agency via AP

Členské štáty Severoatlantickej aliancie sa v piatok dohodli, že Ukrajine dodajú viac prostriedkov protivzdušnej obrany. Po online konferencii ministrov obrany krajín NATO s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v rámci zasadnutia Rady NATO - Ukrajina to oznámil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

„NATO zmapovalo existujúce kapacity v Aliancii a identifikovalo systémy, ktoré môžu byť poskytnuté Ukrajine. Očakávam teda, že čoskoro budú oznámené ďalšie dodávky prostriedkov protivzdušnej obrany Ukrajine,“ povedal Stoltenberg s tým, že to zverejnia jednotlivé štáty.

„Popri systémoch Patriot sú tu aj ďalšie zbrane, ktoré môžu spojenci poskytnúť, vrátane (francúzskeho systému) SAMP/T. Mnohí ďalší, ktorí nemajú dostupné systémy (protivzdušnej obrany), prisľúbili finančnú pomoc, aby mohli byť pre Ukrajinu zakúpené,“ citovala Stoltenberga agentúra Reuters.

Prečítajte si tiež:

Zelenskyj nalieha

Rusko v uplynulých týždňoch zintenzívnilo raketové a dronové útoky na ukrajinskú infraštruktúru. Generálny tajomník NATO na rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín G7 na talianskom ostrove Capri vo štvrtok povedal, že Ukrajina urgentne potrebuje posilniť svoju protivzdušnú obranu.

O prostriedky protivzdušnej obrany žiada aj Zelenskyj, obzvlášť naliehavo po tom, čo západní spojenci pred necelými dvoma týždňami pomohli Izraelu zostreliť takmer všetkých zhruba 150 rakiet a 170 dronov vypálených z Iránu v odvete za predpokladaný izraelský nálet na iránsky konzulát v Sýrii z 1. apríla.

Zelenskyj ešte začiatkom mesiaca povedal, že Ukrajina potrebuje 25 systémov Patriot, v ktorých bude po šesť až osem odpaľovacích zariadení, uvádza agentúra DPA. Na ochranu najdôležitejších objektov vrátane energetickej infraštruktúry by na začiatok podľa Zelenského stačilo sedem patriotov. Jeden systém Patriot pred necelým týždňom sľúbilo Ukrajine Nemecko.

Pozrite si reportáž o ruskom útoku na Černihiv:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.