Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni nemusela byť útočná akcia. Zranilo sa pri tom niekoľko ľudí

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni nemusela byť útočná akcia. Zranilo sa pri tom niekoľko ľudí
Zranení po výbuchu Zdroj: Profimedia

Prvé zistenia vylučujú, že by za incidentom na vojenskej základni v Iraku bol útok. Výbuch zasiahol podľa zdroja z irackého ministerstva vnútra základňu Kalso, kde sídli bývalá polovojenská sieť Hašíd aš-Šabí.

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA. TASR sa odvoláva na agentúry DPA a AFP.

Bola zároveň vytvorená komisia na vyšetrenie príčin výbuchu a následného požiaru. Prvé zistenia však podľa INA vylučujú, že by za incidentom bol útok. Ešte predtým uviedli iracké bezpečnostné služby, že počas výbuchu neboli vo vzduchu žiadne drony ani vojenské lietadlá.

Prečítajte si tiež:

​Jeden mŕtvy, niekoľko zranených

Iracký bezpečnostný predstaviteľ však krátko po útoku tvrdil, že základňa Kalso bola zasiahnutá raketami alebo dronmi. Bude teda úlohou komisie ďalej zisťovať, čo výbuchy spôsobilo.

Výbuch zasiahol podľa zdroja z irackého ministerstva vnútra základňu Kalso, kde sídli bývalá polovojenská sieť Hašíd aš-Šabí.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že pri incidente zahynul jeden človek a osem ďalších bolo zranených. Hašíd aš-Šabí vo svojom vyhlásení potvrdila, že údajný útok spôsobil materiálne straty a zranenia, no počet zranených nespresnila.

Hašíd aš-Šabí, sieť prevažne šiitských ozbrojených skupín vytvorených na boj proti džihádistickej organizácii Islamský štát, je teraz súčasťou irackých bezpečnostných zložiek.

Prečítajte si tiež:

​Stupňujúce napätie

Výbuchy prišli v čase stupňujúceho sa napätia v regióne v súvislosti s vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, podporovaným Iránom.

Iránska protivzdušná obrana bola v noci na piatok v pohotovosti, keď vo vzdušnom priestore zaznamenala niekoľko menších podozrivých objektov. Viaceré americké médiá s odvolaním sa na predstaviteľov americkej vlády napísali, že išlo o izraelskú odvetu za víkendový dronový a raketový útok Iránu na Izrael. Iránske médiá v piatok popreli tvrdenia o napadnutí krajiny zo zahraničia.

Pozrite si reportáž z piatka (19.4.) o aktuálnom konflikte medzi Izraelom a Iránom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.