Na Blízkom východe je relatívne ticho. Analytici sa nevedia zhodnúť, či je to príprava na vážnejšie kroky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svet je v napätí, čo sa v najbližších dňoch udeje na Blízkom Východe. Deň po útoku na Irán, ku ktorému sa Izrael ani neprihlásil, je v regióne relatívne ticho. Analytici sa nevedia zhodnúť v tom, či sa kolobeh útokov a odviet skončil, alebo sa obe strany chystajú na vážnejšie kroky.

Vojenskou základňou v Iraku otriaslo niekoľko explózií. Iracký bezpečnostný predstaviteľ najskôr tvrdil, že základňu zasiahli rakety alebo drony.

Národná tlačová agentúra neskôr informovala, že to bol incident, nie útok a že prelet žiadnych rakiet ani dronov pred ním nezaznamenali.

Explózie a následný požiar si vyžiadali jednu obeť a osem zranených. Za zmienku stojí fakt, že základňu ovládali proiránske milície.

Prečítajte si tiež:

Všetci dávajú ruky preč

Izraelčania stále nepovedali, či a ako zaútočili na Irán, pritom viaceré zdroje pre médiá útok potvrdili a aj na záberoch, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, vidno explózie v oblasti Isfahánv Iráne.

Všetko nasvedčuje tomu, že to bola odveta za minulotýždňový dronový a raketový útok Iránu na Izrael. Ten bol ale tiež odvetou - a to za nálet na iránske veľvyslanectvo v Sýrii.

Ale ani k nemu sa Izrael oficiálne neprihlásil. Situácia neprehľadná a komplikovaná a ruky od toho, čo sa deje, dávajú preč aj Spojené štáty.

„Viem, že sa ma na to budete pýtať a preto hovorím rovno - nebudeme to nijak komentovať,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová.

 Zaujímavý postoj zaujal Irán. Zatiaľ čo minulotýždňové útoky na Izrael štátne médiá zveličovali a dokresľovali ich zábermi z čilských požiarov, ten údajne izraelský cielený na ich územie bagatelizujú.

Tvrdia, že sa nič nestalo a že nezanechal žiadne škody. Otázne je, prečo to robia. Či hovoria pravdu, alebo chcú len vytvoriť dojem, že ďalšia odveta, ktorú Izraelu sľubovali, nie je nutná.

„Je najvyšší čas zastaviť tento nebezpečný kolobeh odviet na Blízkom Východe. Generálny tajomník odsudzuje akúkoľvek odvetu a vyzýva medzinárodnú komunitu, aby sa zjednotila a zabránila ďalšiemu vývoju, ktorý by mohol mať devastačné následky a to nielen pre celý región,“ uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stephane Dujarric.

Prečítajte si tiež:

Analytici nemajú zhodný názor

 Analytici sa nateraz rozdelili na dve skupiny - jedni tvrdia, že dlhoročná tieňová vojna medzi Izraelom a Iránom vstúpila do novej, skutočnej fázy.

Druhí zas, že si nepriatelia vybavili účty a konflikt sa viac nerozhorí. K tomuto názoru sa prikláňajú aj reportéri BBC, ktorí informujú priamo z regiónu, ktorí píšu o citeľnej úľave.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.