Na základňu koalície vedenej USA v Sýrii boli z Iraku vypálené rakety

Americký vojak na základni v Iraku.
Zdroj: File TASR/AP Photo/Khalid Mohammed

Viacero rakiet bolo vypálených v nedeľu (21. 4.) z oblasti na severe Iraku na vojenskú základňu v Sýrii, na ktorej sú umiestnení aj príslušníci medzinárodnej koalície pod vedením USA, oznámili iracké bezpečnostné zložky.

Iracké sily uviedli, útočníci na základňu medzinárodnej koalície na sýrskom území udreli približne o 21.50 h miestneho času (20.50 h SELČ). Ide o prvý výraznejší útok voči koaličným silám za obdobie niekoľkých týždňov, informuje agentúra AFP.

Iracké sily podľa svojho vyhlásenia začali rozsiahlu pátraciu operáciu na severe irackej provincie Ninive, našli vozidlo, ktoré bolo pri útoku použité a zničili ho.

Prečítajte si tiež:

Šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii Rámí Abdal Rahmán uviedol, že viacero rakiet bolo vypálených z územia Iraku na základňu, kde sú umiestnení aj americkí vojaci. Z útoku obvinil alianciu viacerých skupín, ktoré podporuje Irán.

Táto aliancia sa prihlásila k zodpovednosti za väčšinu útokov na americké sily v období od vlaňajšieho októbra do februára tohto roka, pripomína AFP. Aliancia tvrdí, že koná v rámci solidarity s Palestínčanmi a takisto vyjadruje hnev s podporou USA pre Izrael vo vojne v Pásme Gazy.

Koalícia pod vedením Spojených štátov od roku 2014 bojovala proti organizácii Islamský štát, ktorá vtedy obsadila rozsiahle časti Iraku a Sýrie. V rámci nej v Iraku stále pôsobí približne 2500 príslušníkov amerických ozbrojených síl a ďalších asi 900 v Sýrii.

Pozrite si zábery z 8. 2. 2024. Sýria pristúpila k parížskej klimatickej dohode:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.