Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli vlani nový rekord

Izraelskí vojaci sa presúvajú na tanku neďaleko hranice Izraela s pásmom Gazy, čo je viditeľné z juhu Izraela.
Izraelská armáda operuje na hraniciach Izraela s pásmom Gazy. Zdroj: TASR/AP Photo/Leo Correa

Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli vlani 2,44 bilióna dolárov, uviedol to v pondelok vo svojej správe Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI).

Ide o zvýšenie o 6,8 percenta v porovnaní s rokom 2022, keď krajiny na zbrojenie vynaložili 2,24 trilióna dolárov. SIPRI uviedol, že je to najväčší medziročný nárast od roku 2009, informuje agentúra DPA.

„Tento bezprecedentný nárast v zbrojných výdavkoch je priamou odpoveďou na globálne zhoršenie situácie v oblasti mieru a bezpečnosti,“ povedal Nan Tian zo SIPRI. Svoje výdavky výrazne navýšilo 10 krajín, ktoré na oblasť zbrojenia míňajú najviac.

Lorenzo Scarazzato zo SIPRI pre DPA doplnil, že svoje výdavky zvýšili všetky regióny, ktoré tento inštitút sleduje. Krajiny si podľa neho uvedomujú napätie a nestabilitu a preto namiesto úsilia o diplomatické prostriedky radšej navyšujú výdavky na zbrojenie.

Prečítajte si tiež:

Scarazzato dodal, že jedným z hlavných hnacích činiteľov je ruská invázia na Ukrajinu, ktorá viedla k navýšeniu výdavkov na zbrojenie v Európe.

Najviac vlani na oblasť armády vynaložili Spojené štáty, až 916 miliardy dolárov. Na druhom mieste bola Čína s 296 miliardami dolárov nasledovaná Ruskom, Indiou a Saudskou Arábiou. Na šiestej priečke bolo Spojené kráľovstvo a siedma patrila Nemecku.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 17. 4. 2024. Slováci sa skladajú na muníciu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.