Štyri bežné predmety v domácnosti, ktoré môžu poškodiť zdravie. Dbajte na to, ako s nimi zaobchádzate

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shutterstock/Dean Drobot

Odborníci upozorňujú na štyri bežné predmety v domácnostiach, ktoré môžu poškodiť vaše zdravie. Všetky sa týkajú kuchyne alebo kúpeľne.

Štyri bežné predmety z domácnosti môžu byť potenciálnym ohrozením pre zdravie, ak sa s nimi nesprávne zaobchádza, píše portál Daily Star

Odkazuje na spoločnosť Plumbworld, ktoré priblížila často prehliadané riziká, ktoré predstavujú každodenné predmety v našich domácnostiach. Dôsledky ignorovania týchto rizík môžu byť ďalekosiahle a môžu mať vplyv nielen na naše bezprostredné zdravie, ale prispievať aj k dlhodobým zdravotným problémom.

Prečítajte si tiež:

Smartfóny a tablety

Smartfóny a tablety sú bežnou súčasťou moderných domácností a to aj v oblastiach, ako je kuchyňa a kúpeľňa, kde sa môžu stať nosičmi baktérií. Na týchto zariadeniach sa môžu nachádzať rôzne patogény vrátane baktérií či vírusov.

Riziko sa zvyšuje, keď sa tieto veci používajú pred umytím rúk, alebo počas prípravy jedla, čím sa môžu prenášať zárodky na potraviny alebo iné povrchy.

Pravidelná dezinfekcia týchto vecí, najmä po tom, čo boli vo vysoko rizikových oblastiach alebo sa použili pri príprave potravín, je nevyhnutná. Možno ju vykonať jemným utretím pomôcky handričkou navlhčenou 70 % izopropylalkoholom, pričom treba dávať pozor, aby ste sa vyhli nadmernej vlhkosti, ktorá by mohla elektroniku poškodiť.

Prečítajte si tiež:

Panvice s nepriľnavým povrchom

Pohodlie nepriľnavých varných panvíc je nepopierateľné, ale je nevyhnutné uvedomiť si ich potenciálne zdravotné riziká. Pri prehriatí alebo poškriabaní sa chemický povlak, ktorý zabezpečuje nepriľnavý povrch, môže začať rozkladať a potenciálne uvoľňovať toxické látky do vzduchu a potravín.

Pri vystavení vysokým teplotám môžu uvoľňovať škodlivé plyny. Tieto plyny boli v štúdiách na zvieratách spojené s rôznymi zdravotnými problémami. 

Aby ste znížili tieto riziká, vyhýbajte sa predhrievaniu nepriľnavých panvíc pri vysokých teplotách bez toho, aby v nich boli potraviny. Vymeňte panvice, ktoré vykazujú známky poškriabania alebo odlupovania.

Výber kvalitných a odolných panvíc a ich používanie v rámci odporúčaných teplotných limitov môže pomôcť minimalizovať vystavenie týmto potenciálne škodlivým látkam.

Prečítajte si tiež:

Plastové krabičky

Plastové skladovacie nádoby sú základom mnohých kuchýň na skladovanie potravín. Z niektorých plastov sa však môžu do potravín vylúhovať chemické látky, najmä pri zahrievaní.

Tie by potom potenciálne mohli narušiť hormonálny systém tela a viesť k vývojovým, reprodukčným, neurologickým a imunitným poruchám.

Aby ste sa vyhli týmto rizikám, odporúča sa na ohrievanie potravín používať alternatívy, ako sú sklenené alebo keramické nádoby.

Dôležité je tiež sledovať odporúčania, napríklad vyhýbanie sa nádobám, ktoré nie sú označené ako vhodné do mikrovlnnej rúry.

Prečítajte si tiež:

Antibakteriálne prostriedky

Účinnosť antibakteriálnych čistiacich prostriedkov na každodenné použitie v domácnosti je predmetom diskusií, pričom štúdie naznačujú, že v porovnaní s tradičným mydlom a vodou nemajú žiadne významné výhody pri prevencii ochorení.

Okrem toho aktívne zložky týchto čistiacich prostriedkov, ako sú triklosan a triklokarban, môžu prispievať k rezistencii voči antibiotikám a sú spájané s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane dermatitídy.

Obavy zvyšujú aj dlhodobé účinky týchto látok na životné prostredie, vrátane ich príspevku k znečisteniu vody a vplyvu na vodné organizmy.

Odporúča sa používať ich len šetrne, uprednostňovať výrobky s menším počtom a bezpečnejšími zložkami alebo voliť tradičné metódy čistenia, ktoré dlhodobo preukázali svoju účinnosť.

Voľba čistenia zmesou octu a vody je účinnou stratégiou na udržanie čistoty povrchov bez toho, aby ste prispeli k rezistencii voči antibiotikám.

Pozrite si archívnu reportáž o zlom duševnom zdraví detí.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.