Pozor na voľnopredajné lieky od bolesti. Vedci odhalili, že môžu mať neblahé účinky na srdce

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Ton Photographer 4289

Bolesť hlavy, svalov či chrbta. Najrýchlejšou možnosťou riešenia problému sa pre väčšinu z nás stali voľne dostupné lieky od bolesti. Okrem odstránenia bolesti však so sebou môžu niesť aj negatíva.

O prekvapivých účinkoch liekov od bolesti informuje The Sun. Vo svojom výskume sa vedci zamerali na voľnopredajné lieky od bolesti, konkrétne na tie s obsahom látok paracetamol a acetaminofen. Tie sú súčasťou napríklad Paralenu, alebo aj Coldrexu.

Prečítajte si tiež:

Nebezpečné aj nižšie dávky

Výskum amerických vedcov prebiehal na myšiach. Jednej skupine dávali čistú vodu, druhej vodu zmiešanú s 500 miligramami paracetamolu.

Následne analyzovali ich srdcové tkanivo. Pozorovali, ako sa zmenia proteíny, čo je indikátor toho, ako dobre funguje orgán. Už po týždni sa ukázalo, že myši, ktorým bol podávaný paracetamol, mali zmenené hladiny proteínov.

Ukázalo sa tak, že aj nižšie dávky paracetamolu môžu spôsobiť zmeny na srdci. „Pravidelné užívanie acetaminofenu v koncentráciách, ktoré sú považované za bezpečné, teda 500 miligramov za deň, spôsobuje zmenu signálnych dráh vo vnútri srdca,“ uviedla lekárka Gabriela Riverová z Kalifornskej univerzity v Davise.

Ich očakávanie bolo, že k zmene dôjde na dvoch až troch dráhach, no je ich omnoho viac. „Zistili sme, že ovplyvnených je viac než 20 signálnych dráh,“ dodala Riverová.

Prečítajte si tiež:

Užívať lieky menej

Podľa jej slov výsledky dokazujú, že by sme sa mali snažiť čo najviac obmedziť užívanie týchto liekov, a hlavne ich brali čo najkratšiu možnú dobu.

Lieky proti bolesti sú považované za bezpečné, no na druhej strane sú najbežnejšími liekmi, ktorými sa ľudia predávkujú.

Výskumníci však dodávajú, že je potrebný aj ďalší výskum, už na ľuďoch. Odporúčajú však, aby dospelí užívali najviac dve tablety a maximálne štyrikrát za 24 hodín.

Pozrite sa, ktoré lieky v poslednej dobe trpia výpadkom: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.