Mačky a psy šíria na majiteľov nebezpečné baktérie. Sú odolné voči antibiotikám

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: Shuterstock/Bachkova Natalia

Štúdia naznačuje, že mačky a psy šíria na svojich majiteľov nebezpečné baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám.

Baktérie odolné voči antibiotikám sa môžu prenášať medzi chorými domácimi zvieratami a ich zdravými majiteľmi, píše The Sun

Preto ak váš domáci miláčik nie je stopercentne zdravý, mali by ste ho držať v jednej miestnosti a uistiť sa, že domácnosť poriadne upratujete. Zabránite tým šíreniu baktérií.

Prečítajte si tiež:

Zabíjajú cez milión ľudí ročne

Tieto superbaktérie odolné voči antibiotikám zabijú každoročne viac, ako milión ľudí po celom svete. WHO varuje, že planéta smeruje to postantibiotickej éry.

Prognózy ukazujú, že antimikrobiálna rezistencia (odolnosť na antibiotiká) by si do roku 2050 mohla vyžiadať 10 miliónov životov ročne a WHO ju zaraďuje medzi najväčšie hrozby pre verejné zdravie, ktorým ľudstvo čelí.

Šírenie superbaktérii môže spôsobiť, že bežné infekcie a rutinné operácie budú ohrozovať život.

„Nedávny výskum naznačuje, že prenos baktérií odolných voči antimikrobiálnym látkam medzi ľuďmi a zvieratami, vrátane domácich miláčikov je rozhodujúci pre udržanie úrovne odolnosti,“ povedala pre The Sun Juliana Menezesová, vedúca výskumná pracovníčka z Lisabonskej univerzity.

Prečítajte si tiež:

Testovali vzorky

V najnovšej štúdii sa testovali vzorky trusu a moču a kožné výtery od psov a mačiek a ich majiteľov. Hľadala sa veľká rodina baktérií, ktorá je odolná voči bežným antibiotikám.

Výskumníci skúmali 5 mačiek, 38 psov a 78 ľudí zo 43 domácností v Portugalsku a 22 psov a 56 ľudí z 22 domácností v Spojenom kráľovstve.

Všetci ľudia boli zdraví. Všetky domáce zvieratá mali infekcie kože a mäkkých tkanív alebo infekcie močových ciest.

Tri mačky, 21 psov a 28 majiteľov malo enterobaktérie, ktoré boli rezistentné na cefalosporíny (typ antibiotík) tretej generácie.

V piatich domácnostiach, v jednej domácnosti s mačkou a v štyroch so psami, mali domáce zviera aj majiteľ rezistentné baktérie. Genetická analýza ukázala, že kmene boli rovnaké, čo naznačuje, že baktérie sa prenášali medzi domácim zvieraťom a majiteľom.

V jednej z týchto piatich domácností mali pes a majiteľ tiež rovnaký kmeň baktérie rezistentnej na antibiotiká. Nebolo možné dokázať smer prenosu, ale načasovanie pozitívnych testov podľa výskumníkov silne naznačuje, že baktérie sa v niektorých prípadoch prenášali z domáceho zvieraťa na človeka.

Prečítajte si tiež:

Ako predchádzať rezistencii

Ak chcete predchádzať rezistencii na antibiotiká, dôležité je hlavne ich neužívať vtedy, keď to netreba. Ľudia majú tendenciu ich používať aj na vírusové ochorenia, čo je veľká chyba.

Ak už antibiotiká na nejakú chorobu užívate, dbajte na to, aby ste ich brali presne podľa predpisu. Nevynechávajte dávky a dokončite celú liečbu aj vtedy, ak sa už cítite dobre. 

Treťou základnou radou je nikdy neužívať antibiotiká, ktoré boli predpísané niekomu inému. 

Pozrite si archívnu reportáž o antibiotikách. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.